Ekonomické informace 3. 4. 2003

Další neochráněná investice a další arbitáž hrozí České republice kvůli situaci v Leteckých závodech Kunovice. Kanadský investor - firma Frontier Petroleum se totiž obává o více než 200 miliónů korun, které v roce 2001 poskytla Moravanu Aeroplanes na koupi kunovického LETu, předchůdce leteckých závodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L-410 Turbolet | Foto: Tomáš Shrbený

Podle zástupce kanadské společnosti Milana Matušíka už končí čas pro další vyjednávání s vedením firmy o tom, jak vykonávat akcionářská práva. Podle dostupných smluv totiž Frontier získal za investici 49procentní podíl v Leteckých závodech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Matušík: Dál už nečekáme

Generální ředitel českého leteckého holdingu Libor Soska ale vnímá investici Kanaďanů pouze jako půjčku, a na akciový podíl už podle něj právo nemají.

Stále ještě není jasné, kdo stojí za pondělním vyhlášením konkursu na údajnou nástupnickou organizaci Union banky - společnost Česká revitalizační. Podle správce konkursní podstaty Daniela Thonata někteří členové bývalého i současného představenstva Union banky potvrdili pravost a správnost plné moci, na jejímž základě soud rozhodl o prohlášení konkursu. Jména ale správce nesdělil.

Dva ze současných členů představenstva, které bylo před čtrnácti dny změněno ale prohlásili, že že usnesení soudu přijímají a že budou spolupracovat se správcem konkursní podstaty. Ovšem dodali, že je nikdo neinformoval o změně sídla a názvu Union banky. Italský vlastník banky, společnost Invesmart, podle šéfa Paola Catalfama připravuje trestní oznámení. Centrální banku poslední vývoj znepokojuje. Jak řekla mluvčí Alice Frišaufová, Union banka je ze zákona ještě stále bankou, a to i přesto, že je s ní v současné době vedeno správní řízení o odnětí licence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alice Frišaufová o situaci v Union bance

Náhrada za vyvlastněný pozemek nebo stavbu ve veřejném zájmu by podle návrhu ministerstva pro místní rozvoj měla odpovídat tržní ceně nemovitosti. Dosud má majitel vyvlastněného pozemku nárok na cenu, za kterou nemovitost sám koupil. Náhrada by přitom podle návrhu mohla být i nepeněžní. Jako důvod vyvlastnění se zde uvádí například bytová výstavba nebo projekt dálnice či průmyslové zóny. Mluvčí resortu Petr Dimun přesto tvrdí, že jejich předloha je v souladu s Listinou základních práv a svobod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Dimun o novele

Ztráta Česká konsolidační agentury se vloni výrazně prohloubila na téměř 80 miliard korun, zatímco v roce 2001 to bylo 57 mld. Za horší výsledek mohou špatná aktiva po bývalé IPB. Agentura také ještě převzala některá špatná aktiva z České spořitelny a Komerční banky a nedobytné pohledávky Českých drah. Mluvčí agentury Jiří Pekárek ale prohlásil, že pro letošek zatím počítají se ztrátou necelých šesti miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Pekárek o plánované ztrátě

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme