Ekonomické informace 3. 5. 2002

Poslanci omezili vládě právo udělovat státní zakázky bez řádného výběrového řízení. Schodek státního rozpočtu přesáhl za první čtyři měsíce letošního roku částku 40 miliard korun. Antimonopolní úřad souhlasí za určitých podmínek s fúzí RWE a Transgasu. Představenstvo Vítkovic svolává v pořadí už třetí letošní valnou hromadu této společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Vláda by už neměla mít možnost udělovat bez zdůvodnění a podle své libovůle státní zakázky bez výběrového řízení. Toto právo by jí zůstalo jen v případech, kdy by hrozila přírodní katastrofa, nebo by byly ohroženy životy lidí. Předlohu, která omezuje dosavadní praktiky vlády, včera schválila Poslanecká sněmovna. Předlohu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

42 miliardy korun - to je po čtyřech měsících schodek státního rozpočtu. Hospodaření státu se tak rychle blíží deficitu, který povolil vládě parlament za celý rok - tedy 46 miliardám. Důvodů je podle ministerstva financí víc: do státní kasy ještě nepřiplynuly peníze z deblokace ruského dluhu, víc se naopak vydalo například krajům. Podle ekonomů je to mimořádná situace, a tak nejsou tyto výsledky nijak dramatické. Na druhou stranu většina z nich čeká, že tak jako tak bude na konci roku schodek vyšší, než se naplánovalo. Podle Davida Marka ze společnosti Patria Finance se už ukazuje, kde by mohl být problém.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek - vývoj rozpočtu

Celkově se podle nejpesimističtějších odhadů může deficit na konci roku vyšplhat až na 70 miliard korun.

Privatizace Transgasu se zřejmě pohne z místa. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže souhlasí za určitých podmínek s fúzí RWE a Transgasu. A také osmi distribučních společností. Podmínky antimonopolního úřadu jsou údajně pro společnost RWE Gas přijatelné.

Na úplné uvolnění trhu s energiemi si ještě počkáme. Co od ní ale čekáme? Liberalizaci si obyvatelé České republiky většinou spojují s představou nižších cen. Nebo alespoň s možností vybrat si levnějšího dodavatele energie. Vyplývá to z průzkumu společnosti DATAMAR. Podle ředitelky DATAMAru Lenky Mlynářové se také ukázalo, že se velice výrazně liší citlivost obyvatel na změny cen energií podle toho, v jakém regionu žijí.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Mlynářová - průzkum o energiích

Představenstvo Vítkovic svolává na 7. května v pořadí už třetí letošní valnou hromadu této společnosti. Akcionáři mají rozhodnout hlavně o prodeji movitého i nemovitého majetku, který Vítkovice už k podnikání nevyužívají. Upřesňuje mluvčí společnosti Lenka Hatlapatková.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Hatlapatková - valná hromada Vítkovic

Radní v Krnově chtějí rozšířit městskou průmyslovou zónu Červený dvůr. Její první část už je totiž plná a zájem mají i další investoři. Místostarosta Jaroslav Vrzal potvrdil, že město vede jednání s dalším zahraničním zájemcem. Ten chce v Krnově postavit továrnu za 900 miliónů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vrzal - Červený dvůr

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme