Ekonomické informace 3. 6. 2002

Víkendová krize v české petrochemii je zatím zažehnána. Unipetrol se nakonec v neděli v podvečer dohodl s Českou rafinerskou o předávacích cenách primárního benzínu. Ale už v noci z pátku na sobotu ale musela firma Chemopetrol, která je stejně jako Česká rafinérská součástí holdingu Unipetrol přerušit výrobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rafinerie | Foto: Jan Rosenauer

Krizi způsobila nedohoda o červnových cenách. Společnosti se o nich totiž domlouvají každý měsíc, protože na letošek nedokázaly uzavřít dlouhodobou smlouvu, zdůraznil ředitel České rafinérské Ivan Ottis.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Ottis: Česká rafinérská

Přestože v České rafinérské má majoritní podíl Unipetrol, tedy zatím stát, 49 procent vlastní konsorcium petrolejářských firem IOC, které má šanci získat zbývající část akcií. Dohoda o obnovení dodávek, kvůli níž intervenoval i ministr průmyslu Miroslav Grégr, platí na dva měsíce a už dnes budou zástupci obou společností jednat o dlouhodobé smlouvě. Pokud by se totiž něco podobného opakovalo a primární benzín scházel delší dobu, mohlo by to podle ředitele Unipetrolu Pavla Švarce znamenat katastrofu pro český petrochemický průmysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Švarc: Unipetrol

Dealerský prodej automobilů se v Evropské unii asi blíží ke konci. Evropská komise totiž už nechce prodloužit výjimku pro výhradní prodej motorových vozidel prostřednictvím autorizovaných dealerů. Jak informuje z Bruselu Milan Fridrich, komise si od zrušení výjimky, která má skončit v září, slibuje větší liberalizaci trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Konec dealerů

Světovým podnikatelem roku se stal Němec Stefan Vilsmeier, zakladatel firmy Brain Lab. Zvítězil nad 21 konkurenty, který vyhráli národní kola soutěže. Hlavním kritériem klání byl růst obratu, zisku a počtu zaměstnanců firmy v posledních třech letech. Vilsmeierova společnost BrainLAB se zabývá vývojem softwaru pro neurochirurgii. Zaměstnává přes 400 lidí a působí ve 12 zemích.

Klienti České spořitelny si ode dneška začnou zvykat na novou pracovní dobu na přepážkách. Ta se zkrátí zhruba o hodinu denně, mezi jednotlivými pobočkami ale budou v otevírací době rozdíly.

Komerční banka dnes končí příjem většiny původních národních měn zemí Evropské měnové unie. Podle Marie Růžičkové z KB budou pobočky nadále měnit rakouské šilinky a německé marky.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Růžičková: Výměna marek a šilinků

Ostatní měny eurozóny budete moci i nadále vyměnit například v Československé obchodní bance, jak potvrdil její mluvčí Milan Tománek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Tománek: ČSOB

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme