Ekonomické informace 3. 7. 2007

Ministerstvo financí počítá se schodkem přes 90 miliard korun. Pohonné hmoty mírně podražily. K nákupu akcií v Číně se chystá rekordní počet lidí. Evropa se bojí energetické závislosti na Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Začněme aktuálním stavem státních financí. Podle údajů ministerstva financí skončil státní rozpočet v pololetí v přebytku 1,3 miliardy korun. V meziročním srovnání se hospodaření státu zhoršilo téměř o šest a půl miliardy korun. Za celý rok ministerstvo počítá se schodkem 91 miliardy korun. Podle ekonoma Vladimíra Pikory ze společnosti Next Finance by ale rozpočet mohl letos skončit ještě v hlubším deficitu, než byl naplánován.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Státní dluh

Na druhou stranu jsou i položky, které stát vybírá více, než plánoval. Například u DPH rostou příjmy skoro dvakrát rychleji, než se původně počítalo.

Pohonné hmoty týden před letními prázdninami mírně zdražily. Cena litru Naturalu 95 stoupla o 16 haléřů v průměru na 30 korun a 52 haléře. Za litr nafty řidiči platí v průměru 28 korun 30 haléřů. Spočítala to společnost CCS. Podle analytika Štěpána Pírka ze společnosti Colloseum budou ceny v dalších dnech spíše stagnovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Š. Pírek: Ceny pohonných hmot

Čínská vláda od tohoto týdne umožní bankám a makléřským společnostem investovat peníze klientů ve fondech složených ze zahraničních akcií. Oznámila to předem. A výsledek se záhy dostavil. K nákupu akcií se v Číně chystá rekordní počet lidí. Podle průzkumů až 40 procent obyvatel největších měst. Pro řadu Číňanů je totiž akciový trh jednou z mála možností, jak zhodnotit peníze. Díky legislativním změnám je pravděpodobné, že finance budou směřovat do zahraničí, především do USA, říká makléř Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Hatlapatka: Čína

V Evropě sílí obavy z vysoké energetické závislosti na Rusku. A hledá cesty, jak najít i jiné dodavatele ropy a plynu. Jednou z možných alternativ je nový plynovod z Ázerbájdžánu do Turecka. Včera plynovod Šach -Deniz přepravil první dodávku zemního plynu. Výstavba plynovodu, který společně provozují britský BP a norský Statoil, přišla na čtyři miliardy dolarů. Trať se má prodloužit do Řecka a Itálie. K Řekům by měl první ázerbájdžánský plyn dorazit kolem 10. srpna.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme