Ekonomické informace 3. 8. 2005

Prázdniny jsou v polovině a to znamená, že plným tempem pokračuje sklizeň na polích. Zemědělci dosud sklidili 18 procent z celkové výměry 1,5 milionu hektaru obilí a téměř polovinu z 267 tisíc hektarů řepky. Pěstitelům obilovin ale dělají starosti nízké výkupní ceny, které se letos pohybují hluboko pod výrobními náklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn sklízí obilí | Foto: Jan Rosenauer

Pro srovnání - například tuna řepky se v loňském roce prodávala za 7000 korun, letos odběratelé nabízejí nanejvýš 5400 korun za tunu. Olomoucká agrární komora chce nabídnout pěstitelům řepky zhruba o dvěstě korun víc - vysvětlil ředitel komory Miloš Porč.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Porč: Sklizeň řepky

Podle Miloše Porče však pěstitelé řepky o jejich nabídku zatím neprojevili zájem.

Zkrachovalá Union banka už rozdělila mezi své věřitele 3 miliardy a 20 miliónů korun. Dokončuje tak výplatu uznaných pohledávek v rámci takzvaného částečného rozvrhu. Ten je výhodný zejména proto, že se věřitelé dostanou k penězům ještě před ukončením konkurzu. Celkově uznala konkurzní správkyně pohledávky za více než 15 miliard korun. Mluvčí Union banky Oldřich Babický je přesvědčen, že konkurz se v tomto případě zcela vymyká celostátnímu průměru. Říká, že je především rychlý a velmi výnosný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Babický: Konkurz

Elektrárenská společnost ČEZ dnes zahájí výběrové řízení na tzv. "virtuální elektrárnu". To znamená, že umožní přístup nezávislým subjektům k výrobní kapacitě elektrické energie ve výši 400 MW. Maximální objem prodané elektřiny by měl dosáhnout zhruba 5 % výroby ČEZu v loňském roce. Doposud se do aukce přihlásilo 17 zájemců. Skončí li prodej úspěšně už v prvním kole, pak bude 12. srpna zahájena velkoobchodní aukce elektřiny na rok 2006. Pronájem virtuální elektrárny a velkoobchodní aukce naznačí, za jakou cenu se bude cena elektrické energie prodávat v roce 2006.

Ještě koncem prvního čtvrtletí ztrácela pražská burza dech. Po dvou letech velmi silných růstů, kdy se průměrné ceny akcií na pražské burze vyšplhaly o více než 30, respektivě 40 procent za rok, se na našem hlavním akciovém trhu projevila jistá korekce a investoři se začali pomalu ohlížet po jiných trzích. Podle Tomáše Gaťka, analytika společnosti Patria On Line, by například rumunské nebo bulharské akcie mohly růst o 30 až 40 procent za rok

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Gatěk: Akcie

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme