Ekonomické informace 3. 8. 2005

Prázdniny jsou v polovině a to znamená, že plným tempem pokračuje sklizeň na polích. Zemědělci dosud sklidili 18 procent z celkové výměry 1,5 milionu hektaru obilí a téměř polovinu z 267 tisíc hektarů řepky. Pěstitelům obilovin ale dělají starosti nízké výkupní ceny, které se letos pohybují hluboko pod výrobními náklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn sklízí obilí | Foto: Jan Rosenauer

Pro srovnání - například tuna řepky se v loňském roce prodávala za 7000 korun, letos odběratelé nabízejí nanejvýš 5400 korun za tunu. Olomoucká agrární komora chce nabídnout pěstitelům řepky zhruba o dvěstě korun víc - vysvětlil ředitel komory Miloš Porč.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Porč: Sklizeň řepky

Podle Miloše Porče však pěstitelé řepky o jejich nabídku zatím neprojevili zájem.

Zkrachovalá Union banka už rozdělila mezi své věřitele 3 miliardy a 20 miliónů korun. Dokončuje tak výplatu uznaných pohledávek v rámci takzvaného částečného rozvrhu. Ten je výhodný zejména proto, že se věřitelé dostanou k penězům ještě před ukončením konkurzu. Celkově uznala konkurzní správkyně pohledávky za více než 15 miliard korun. Mluvčí Union banky Oldřich Babický je přesvědčen, že konkurz se v tomto případě zcela vymyká celostátnímu průměru. Říká, že je především rychlý a velmi výnosný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Babický: Konkurz

Elektrárenská společnost ČEZ dnes zahájí výběrové řízení na tzv. "virtuální elektrárnu". To znamená, že umožní přístup nezávislým subjektům k výrobní kapacitě elektrické energie ve výši 400 MW. Maximální objem prodané elektřiny by měl dosáhnout zhruba 5 % výroby ČEZu v loňském roce. Doposud se do aukce přihlásilo 17 zájemců. Skončí li prodej úspěšně už v prvním kole, pak bude 12. srpna zahájena velkoobchodní aukce elektřiny na rok 2006. Pronájem virtuální elektrárny a velkoobchodní aukce naznačí, za jakou cenu se bude cena elektrické energie prodávat v roce 2006.

Ještě koncem prvního čtvrtletí ztrácela pražská burza dech. Po dvou letech velmi silných růstů, kdy se průměrné ceny akcií na pražské burze vyšplhaly o více než 30, respektivě 40 procent za rok, se na našem hlavním akciovém trhu projevila jistá korekce a investoři se začali pomalu ohlížet po jiných trzích. Podle Tomáše Gaťka, analytika společnosti Patria On Line, by například rumunské nebo bulharské akcie mohly růst o 30 až 40 procent za rok

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Gatěk: Akcie

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme