Ekonomické informace 3. 9. 2007

Jihomoravští zemědělci chtějí kvůli špatné úrodě od státu kompenzace. Podle Agrární komory by se ceny potravin mohly v dohledné době zvednout až o čtvrtinu. Češi se stále více zadlužují. První firmy začínají obsazovat takzvaný podnikatelský inkubátor ve Vsetíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn sklízí obilí | Foto: Jan Rosenauer

Jihomoravští zemědělci chtějí kvůli špatné úrodě od státu kompenzace. Hlavně Znojemsko, Břeclavsko a Hodonínsko postihlo letos sucho a zemědělci tam sklidili v průměru necelé čtyři tuny obilovin z hektaru.

Jak v Brně na dožínkových oslavách řekl Václav Hlaváček z jihomoravské agrární komory, náhrady by se měly pohybovat ve výši 7000 korun na hektar. Za celý kraj by to bylo asi 200 milionů korun.

Podle Agrární komory by se ceny potravin mohly v dohledné době zvednout až o čtvrtinu. Před výrazným zdražením kvůli vysoké poptávce po obilí varoval šéf komory Jan Veleba. Ministr zemědělství Petr Gandalovič z ODS ani jeho stínový kolega Michal Hašek z ČSSD ale tak velké zvýšení cen neočekávají.

Češi se stále více zadlužují. V červenci půjčky českých domácností stouply o dalších 15 miliard a přehouply se přes hranici 630 miliard korun. Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla čísla zcela odpovídají ekonomického růstu země.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Michl: Půjčky domácností

První firmy začínají obsazovat takzvaný podnikatelský inkubátor ve Vsetíně. Tamní radnice ho vybudovala v historické budově novorenesančních Maštalisek. Chátrající památku město opravilo s přispěním evropských fondů nákladem 120 milionů korun. Podnikání usnadní i firmě Novonet, jak potvrzuje Tomáš Novosad.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Novosad: Podnikatelský inkubátor ve Vsetíně

I obyvatele Kuvajtu zřejmě jednou čeká placení daní. V rozhovoru s tamním listem an-Nahár na to upozornil kuvajtský emír šajch Sabah Ahmad Sabah. V dohledné době se ale změna patrně nechystá. Kuvajt je bohatý na ropu a obrovské příjmy z jejího vývozu přerozděluje. Kuvajťané jsou tak zvyklí na to, že se o ně stát celý život dobře stará. K dispozici mají velmi výhodné půjčky na bydlení, vzdělání a zdravotnické služby jsou zdarma.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme