Ekonomické informace 3. května 2001

Hovoříme o zrušení soutěže na výběr poradců pro privatizaci Unipetrolu a Nové huti, o platbě ČSOB do fondů 1. Investiční společnosti a také o zahájení výroby v Železárnách Veselí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda zrušila veřejné soutěže na výběr poradců pro privatizaci Unipetrolu a Nové huti. Důvodem byly kompetenční nejasnosti mezi vládou, jmenovanou výběrovou komisí a Fondem národního majetku při privatizaci elektroenergetiky a plynárenství. Ministerstva financí a průmyslu mají do tří týdnů navrhnout nový postup při výběru poradců.

Komise pro cenné papíry nařídila Československé obchodní bance, aby vrátila do fondů 1. Investiční společnosti 230 milionů korun. Podle mluvčí komise Radky Procházkové jde o dozvuk nelegálního jednání IPB.

Peníze musí vrátit Československá obchodní banka, která IPB koupila. K této zajímavé kauze se podrobněji vrátíme v Ekonomickém magazínu, který začíná v 9 hodin 15 minut na ČRo 1 - Radiožurnálu.

Česká měna včera oslabila kvůli špatným výsledkům státního rozpočtu. Ten na konci dubna dosáhl deficitu téměř 17 miliard korun, zatímco v březnu vykazovaly státní finance přebytek 2 a půl miliardy. Obchodování s korunou včera končilo na úrovni 34,65 haléřů za euro. Vůči dolaru kurs koruny klesl na 38,88.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže neshledal důvod k zásahu proti České spořitelně kvůli levným hypotékám. Prošetřit měl program zvýhodněných hypotečních úvěrů, který kritizují konkurenční finanční ústavy.

Žalobu na a.s. Pojišťovna Slavia chce podat představenstvo 1. Družstevní záložny Ostrava. Ta je od prosince minulého roku v konkursu. Pojišťovna totiž odmítla vyplatit pojistky na vklady členů kampeličky.

Třinecké železárny včera oficiálně zahájily výrobu v tažírně oceli v Železárnách Veselí, kde zaměstnají 120 lidí. Umožnil to úvěr od Komerční banky ve výši 300 miliónů korun. Podle mluvčí Kateřiny Samkové ho získala dceřiná společnost Třineckých železáren -Trifinal, která také uzavřela nájemní smlouvu.

Počet zájemců o koupi brněnského Zetoru se zúžil z 6 na tři. O jejich postupu do druhého kola rozhodla nástupnická organizace Revitalizační agentury, společnost Odien. Jediné co o těchto firmách mohla Alice Undusová ze společnosti Odien říci, bylo to, že se jedná o zahraniční investory, u nichž rozhodovala nabízená cena, investiční plány, zachování značky Zetor a finanční důvěryhodnost.

Český telekomunikační úřad udělil společnosti Nextra Czech Republic telekomunikační licenci na poskytování veřejné telefonní služby prostřednictvím pevné telekomunikační sítě.

Evropská centrální banka nesníží úrokové sazby. Ve své výroční zprávě se dále přiklání k vyčkávací politice. Odvolává se přitom na to, že inflační rizika v eurozóně ještě zcela nezmizela navzdory pomalejšímu růstu. Informovala o tom agentura Reuters.

Slovenská vláda schválila snížení spotřební daně pro tzv. tichá vína - tedy nešumivá- a to ze současných pěti korun za litr na nulovou sazbu.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme