Ekonomické informace 30. 11. 2004

Energetický regulační úřad naposledy rozhodoval o cenách elektřiny. Vinaři dnes mají poslední možnost požádat o dotaci na obnovu bývalých vinic. Letecký operátor Easy Jet uvažuje o vstupu na český trh. Jen asi stovka studentů technických vysokých škol letos dostane šanci vycestovat na stáž do zahraničních firem ve výměnném programu IAESTE.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrická zásuvka

Elektrická zásuvka | Foto: Markéta Kaclová

Energetický regulační úřad naposledy rozhodoval o cenách elektřiny. Ta podraží v příštím roce v průměru o 4,3 desetiny procenta. Jak upozornil předseda úřadu Josef Fiřt, do cen elektřiny už regulátor nebude zasahovat. Dosavadní chránění zákazníci - což jsou většinou domácnosti - se stanou normálními klienty a budou si moci vybírat, od koho elektřinu koupí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Fiřt: Ceny elektřiny

O cenách plynu rozhoduje ale úřad každé čtvrtletí. V tom prvním v příštím roce podraží zemní plyn v průměru o 1,3 desetiny procenta.

Vinaři dnes mají poslední možnost požádat o dotaci. Peníze mohou použít na obnovu bývalých vinic, které kvůli regeneraci půdy nechávali ležet ladem. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Martina Severy budou tyto dotace vypláceny z fondů Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Severa: Dotace vinařům

Letecký operátor Easy Jet uvažuje o vstupu na český trh. Jeho šéf Stelios Haji-Joanu o tom jednal s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Martinem Tlapou. Podle něj má Česká republika pro britskou firmu kouzlo hlavně v tom, že ji velmi často navštěvují turisté právě ze Spojeného království.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Tlapa: Easy Jet

Jen asi stovka studentů technických vysokých škol letos dostane šanci vycestovat na stáž do zahraničních firem ve výměnném programu IAESTE. Zájem o tyto praxe je přitom mezi mladými lidmi mnohonásobně vyšší. Počet míst pro naše stážisty v cizině je ale limitován tím, kolika zahraničním studentům nabídnou na oplátku praxi české podniky. Podle Jiřího Vondála z ČVUT zájem našich firem o zahraniční praktikanty rok od roku klesá - dnes je čtyřikrát nižší než v 90. letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vondál: Studentské výměnné stáže

Dodatečné tržby dosahující desítek miliard eur si od předvánočního prodeje slibuje německý maloobchod. Řada firem už vyplatila třinácté platy, a proto, jak dodává z Berlína náš zpravodaj David Šťáhlavský, lidé už během první adventní neděle zaplnili obchody.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Tržby rostou

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme