Ekonomické informace 30. 12. 2004

Společnost ŠKODA POWER, tradiční výrobce turbín a strojoven, získala dvě velké zakázky ve Finsku a v Německu. Ceny ropy se kvůli nízkým zásobám a rostoucí poptávce zřejmě i příštím roce udrží nad hranicí 40 dolarů za barel. Už téměř 1000 žádostí o podporu dostal CzechInvest za první půlrok fungování operačního programu Průmysl a podnikání. Letňanský výrobce nákladních vozů Daewoo Avia skončil s výrobou vlastních motorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turbina

turbina | Foto: www.skoda.cz

Společnost ŠKODA POWER, tradiční výrobce turbín a strojoven, se postupně prosazuje na evropských trzích. Ve Finsku a v Německu získala dvě nové zakázky za více než 235 milionů korun. To je podle mluvčího společnosti Karla Samce velký úspěch, protože firmě se podařilo na německý trh proniknout poprvé po sto letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Samec: Nové zakázky ŠKODY

Ceny ropy letos zaznamenaly bezprecedentní nárůst. Na podzim se vyšplhaly na historická maxima, když se americká lehká ropa prodávala až za 55 dolarů za barel. Do konce roku ale opět postupně zlevnila až ke 40 dolarům za barel. Nad touto hranicí se však kvůli nízkým zásobám a rostoucí poptávce po ropě zřejmě udrží i v příštím roce, což se projeví i v ceně tuzemských pohonných hmot. Analytik společnosti Colosseum Jiří Šťastný ale připomíná, že některé faktory u nás budou drahou ropu částečně kompenzovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šťastný: Ceny ropy

Už téměř 1000 žádostí o podporu dostala vládní agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest za první půlrok fungování operačního programu Průmysl a podnikání. Podle tiskové mluvčí CzechInvestu Jany Víškové je z toho téměř 8 stovek žádostí o dotace ze strukturálních fondů a zbytek jsou žádosti o získání zvýhodněného úvěru.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Žádosti o podporu podnikání

Více si o podporách podnikání můžete poslechnout v Ekonomickém magazínu Radiožurnálu dnes ve čtvrt na deset.

Letňanský výrobce nákladních vozů Daewoo Avia skončil s výrobou vlastních motorů a po doprodání zbývajících kusů bude do všech aut montovat pouze britské agregáty Cummins. Kvůli ukončení výroby motorů firma počítá se snížením počtu pracovníků z nynějších 800 o 180 až 200 lidí.

Stavební výroba poroste i v roce 2005, tempo růstu však bude mírnější než letos. I přesto bude stavebnictví nadále přijímat nové pracovníky. Tahouny odvětví zůstanou zejména dopravní a pozemní stavby. Letos se čeká zvýšení výroby o osm až devět procent.

Milovníci vína mohou očekávat od roku 2006 na trhu takzvaná vína originální certifikace, tak zvané víno VOC. Novinku v označování a výrobě umožňuje vinařský zákon a o příslušné povolení mohou požádat ministerstvo zemědělství pouze vinařská sdružení. Resort má na projednání žádosti jeden rok.

Brněnská společnost Ekol získala v Kazachstánu zakázku na opravy turbín za miliardy korun. V první fázi zrekonstruuje pět turbín za sedm milionů dolarů, což je asi 158 milionů korun. Další kontrakty počítají do deseti let s opravami 75 turbín kazašských plynovodů a ropovodů, což představuje ročně asi deset milionů dolarů, tedy zhruba 225 milionů Kč.

Marika Táborská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme