Ekonomické informace 30. 4. 2001

Ve Washingtonu končí jarní zasedání MMF a Světové banky, na kterém se ministři financí shodli na větším dohledu na fúze bank. Mezi další ekonomické informace patří meziroční zvýšení vývozu českého zboží do EU o pětinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Washingtonu končí jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Ministři financí 11 průmyslových zemí se dohodli na urychlení spolupráce při konsolidaci finančních institucí. Tu chtějí prosazovat bez ohledu na hranice jednotlivých států. Shodli se také na tom, že je třeba podrobit finanční instituce důkladnějšímu dohledu.

Představitelé nejvyspělejších zemí se totiž obávají bankovních megafúzí. Zástupci skupiny G7 + Belgie, Nizozemí, Švýcarska a Švédska vyzvali antimonopolní orgány v Evropě i ve Spojených státech, aby bedlivě zkoumaly nadnárodní fúze velkých bank a vyměňovali si o nich informace. Více už náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma včera ve Washingtonu prohlásil, že centrální banka nemá důvod, aby v současné době hýbala s úrokovými sazbami. Připustil, že pokud by pokračoval americký ekonomický pokles a byla zasažena i Evropa, umí si představit, že by se vytvářel další prostor pro uvolnění úrokových sazeb. Tůma ale zdůraznil, že podle něj je v tomto okamžiku měnová politika České republiky nastavena správně.

Ministr obrany Vladimír Vetchý považuje za velmi úspěšnou svoji pětidenní návštěvu Číny. Jednal při ní o česko-čínské vojenské a hospodářské spolupráci. Otázky vojenské spolupráce ovšem vyvolaly odmítavé reakce s ohledem na současné napjaté vztahy mezi Čínou a Spojenými státy. Ministr Vetchý se však nedomnívá, že by z naší strany - coby členské země NATO - šlo o nediplomatický krok.

Podle celních statistik stoupl vývoz českého zboží na trh EU v prvním čtvrtletí meziročně o více než pětinu na necelé 224 miliardy korun. Dovoz se zvýšil téměř na 220 miliard, takže přebytek ČR z obchodu s Unií přesáhl 4 miliardy Kč.

Pěstitelé letos uvedli do klidu 114 tisíc hektarů půdy, což představuje 5,8 procenta z celkové rozlohy orné půdy, kterou zemědělci přihlásili do příslušného programu. Vyplývá to z informací ministerstva zemědělství.

Železárny a drátovny Bohumín vytvořily za první čtvrtletí letošního roku zisk ve výši 40 miliónů korun. Generální ředitel Jiří Maléř se proto domnívá, že podnik splní závazek vůči svým věřitelům a v soudem stanoveném termínu se s nimi vyrovná.

Třinecké železárny splnily v prvním čtvrtletí letošního roku plánované objemy výroby a prodeje. Podle mluvčí Kateřiny Samkové železárnám prospívá konjuktura na světových trzích hutních výrobků.

Do dnešního dne prodloužila akciová společnost Sklárny Kavalier dobu závaznosti veřejného návrhu smlouvy o koupi vlastních akcií. Návrh se týká akcií na majitele v zaknihované podobě. Cena jedné akcie činí 1200 korun a byla stanovena jako vážený průměr cen dosažených na veřejných trzích.

Stejně tak do dnešního dne mají akcionáři a.s. Česká gumárenská společnost ještě možnost převzít své akcie. Nepřevzaté listinné akcie akcionářů, kteří jsou v prodlení s převzetím listinných akcií při změně jejich podoby, budou prodány ve veřejné dražbě.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme