Ekonomické informace 30. 7. 2003
Do Českého Telecomu se zatím žádný investor nehrne. Podle ministerstva informatiky se privatizace tohoto operátora hodně přibrzdila, vláda je ale připravená pružně reagovat na zajímavou nabídku.
Proč se zájemci o koupi státního podílu v Českém Telecomu nehrnou vysvětluje mluvčí resortu informatiky Klára Volná.
Vláda se naposledy pokoušela prodat Telecom loni na podzim. Ze smlouvy s konsorciem Deutsche Bank a TDC ale sešlo.
Do konce roku bychom mohli vědět komu stát prodá Severočeské doly a Sokolovskou uhelnou. Jak potvrzuje mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac, návrh na prodej státních podílů vítězi veřejné soutěže dnes posoudí vláda.
Privatizaci Severočeských dolů a Sokolovské uhlené se budeme věnovat podrobněji v Ekonomickém magazínu. Ten začíná krátce po čtvrt na deset.
K současným třiadvaceti českým a moravským průmyslovým zónám, které získaly certifikát vládní agentury Czechinvest, se mohou přiřadit další. Připravuje se totiž nové kolo akreditací, ve kterém si obce a města mohou vyzkoušet, zda splňují náročné požadavky investorů. Průmyslové zóny totiž nemají zelenou všude, různé lokality mají u investorů různé šance na úspěch, vysvětluje mluvčí CzechInvestu Jana Víšková.
Dnes proběhne aukce další části pětiletých státních dluhopisů. Stát tak chce doprodat dosud neupsané dluhopisy v objemu čtyř miliard korun, které v minulé aukci nikdo nekoupil. Nově emitované cenné papíry nabízet nebude. Výnosy z aukcí slouží k průběžnému pokrytí vládních potřeb, zejména k financování rozpočtového deficitu a dalšímu snižování státního dluhu, vysvětluje mluvčí ministerstva financí Eva Nováková.
Německo se pro letošní rok musí spokojit s pokračujícím poklesem výkonosti své ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu výzkumného ekonomického institutu RWI. Jak dodává náš berlínský zpravodaj Davod Šťáhlavský, lehký optimismus, který ještě začátkem týdne naznačoval růst indexu podnikatelského klimatu je pasé a německá ekonomika je na tom nejhůře za poslední dekádu.