Ekonomické informace 30. 8. 2004

Zemní plyn nám z účtu spálí o nějakou korunu víc než dosud. Některé banky se chystají už tento týden zvýšit úročení úvěrů a vkladů. Český statistický úřad dnes oznámí průměrnou mzdu ve druhém čtvrtletí roku. Chovatelé po dlouhém období poklesu v 90. letech rozšiřují v stáda ovcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Zemní plyn nám z účtu spálí o nějakou korunu víc než dosud. Podle některých odhadů půjde o více než desetiprocentní zvýšení cen. V tom případě by se vaření na sporáku prodražilo za rok asi o tři sta korun, vytápění rodinného domku a ohřev vody ale už zhruba o tři tisíce. Analytik společnosti Patria Finance David Marek ale tak pesimistický není.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Ceny plynu

Největší jednorázové zdražení za posledních několik let, které dnes energetický regulační úřad ohlásí, je zatím nejvážnějším důsledkem růstu cen ropy na světových trzích v posledních měsících. Vyrovnat ho nedokázala ani silnější koruna. Úřad o cenách rozhoduje na základě návrhu dovozce plynu, společnosti Transgas.

Některé banky se chystají už tento týden zvýšit úročení úvěrů a vkladů. Reagují tak na rozhodnutí České národní banky zvednout základní sazby o čtvrt procentního bodu na 2,50 procenta. Změna se dotkne nejčastěji termínovaných vkladů a v některých případech spotřebitelských úvěrů. Naopak u hypoték banky většinou na nějakou dobu slibují stabilní úroky.

Český statistický úřad dnes oznámí průměrnou mzdu ve druhém čtvrtletí roku. Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské se mzdy zvyšovaly, i když pomaleji než v prvním čtvrtletí. Tempo růstu reálných mezd by mělo klesnout zhruba na pět procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Horská: Růst mezd

Chovatelé po dlouhém období poklesu v devadesátých letech rozšiřují v poslední době stáda ovcí. Jejich počet stoupl za poslední čtyři roky asi o 40 procent na 116.000 kusů. Jak ale vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství, v přepočtu na rozlohu zemědělské půdy je u nás stále výrazně méně ovcí, než je průměr v EU. Počet chovaného skotu se však naopak snižuje.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme