Ekonomické informace 31. 1. 2003

Základní úroková sazba je ode dneška na historicky nejnižší hodnotě. Dvě a půl procenta - to je méně než v eurozoně. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v tom ale žádný vážný ekonomický problém nevidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna | Foto: ČNB
Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Tůma: Úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky překvapivě snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. To možná podpoří růst našeho hosposářství, protože peníze na trhu budou levnější, firmy budou více investovat a to by mohlo zvýšit jejich zisky. Podle Jana Sýkory je sice naše ekonomika dobře nastarovaná, ale jinak je to s vývojem v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Sýkora: Vývoj v zahraničí

Koruna na snížení sazeb centrální bankou reagovala oslabením. Výchozí kurs pro dnešní obchodování je 31,58 za euro. Vůči dolaru se česká měna dostala na 29,38.

Česká národní banka zvýšila v nové makroekonomické prognóze odhad růstu domácí ekonomiky v letošním roce na 2,2 až 3,5 procenta. Příští rok by česká ekonomika měla růst o 2,5 až 4,5 procenta Jedním z důvodů změny odhadu je nedávná revize bilance zahraničního obchodu statistickým úřadem.

Výsledek prověrky jeho počínání dnes zveřejní experti ze statistického úřadu Evropské unie. Měli by rozhodnout, jestli to byla chyba Českého statistického úřadu nebo Generálního ředitelství cel. Mluvčí ČSÚ Vladimíra Pavlíčková k tomu dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pavlíčková: Kontrola Eurostatu

Antimonopolní úřad uložil společnosti ČEZ pokutu 7,5 milionu korun. Nelíbily se mu vývozní dohody s odběrateli a zakázal jejich plnění. ČEZ se v některých exportních smlouvách snažil zajišťovat, že se elektřina nakoupená na vývoz skutečně dostane za hranice. Jak nám řekl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž, elektrárenská společnost se chce proti tomuto rozhodnutí odvolat.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Kříž: ČEZ

Smlouvu o alianční spolupráci podepsala plzeňská Škoda Energo s americkou firmou Regenco, která se zabývá modernizací, rekonstrukcí a servisem elektráren a tepláren. Škoda Energo, největší český výrobce a dodavatel turbosoustrojí pro tepelné a jaderné elektrárny, bude Američanům poskytovat vlastní konstrukční a technická řešení modernizace energetických bloků a Regenco bude zodpovědné za výrobu a dodávky.

Dnes je poslední den pro zasílání nabídek do veřejné obchodní soutěže na poradce při privatizaci chemického holdingu Unipetrol. Jak nám řekla mluvčí Fondu národního majetku Zuzana Opletalová, poté začne běžet 90denní lhůta, během níž posoudí nabídky meziresortní komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Opletalová: Unipetrol

Zhruba 9 miliard korun utratili loni v Praze zahraniční účastníci velkých konferencí a kongresů. Podle ředitele České centrály cestovního ruchu Davida Gladiše se ale tyto příjmy za poslední tři roky snížily o 15 až 20 procent. Praha patřila mezi nejvýznamnější evropské kongresové metropole ještě v roce 1996. Nyní se pohybuje ve druhé desítce a cílem centrály je dostat naši metropoli zpět mezi pět předních pořadatelů kongresů.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme