Ekonomické informace 31. 10. 2001

Co naleznete v dnešních Ekonomických informacích? Nejistý svět přírodních sil i lidských zločinů, a to zejména po teroristických útocích na území Spojených států, má na svědomí budoucí zdražení služeb pojišťoven. Poté co tři mobilní operátoři odmítli koupit licence na UMTS za státem požadovanou cenu, přijde na řadu aukce. V neposlední řadě se zastavíme u negativního vlivu silného kurzu koruny na naši ekonomiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

World Trade Centrum | Foto: Yahoo Picture Gallery

Pojišťovny budou muset zdražovat. Mohou za to přibývající přírodní katastrofy a také následky teroristických útoků ve Spojených státech. Vyplývá to z jednání mezi světovými pojistiteli, zajistiteli a zajišťovacími brokery v německém Baden-Badenu. Ceny neživotního pojištění v České republice by měly v nejbližších třech letech vzrůst až čtyřnásobně.

Pozemkový fond dnes nabídne k prodeji dalších 10 tisíc pozemků o výměře necelých 12 tisíc hektarů. O pozemky se mohou do konce ledna ucházet samostatně hospodařící rolníci, kteří provozují zemědělskou výrobu minimálně dva roky na pozemcích o rozloze nejméně deset hektarů, společníci obchodních společností a členové družstev.

Konečná cena, za kterou izraelská společnost Housing a Construction postaví 80 kilometrovou dálnici D47 z Lipníka do Polska, může být vyšší než vládní odhad 44 miliardy korun. Včera to prohlásil stavební ředitel firmy Abraham Brown. Zakázku na stavbu dálnice vláda zadala bez výběrového řízení.

Švýcarská investiční společnost Partner Marketing koupila od skupiny ruských podnikatelů firmu Eden Hotels, která v Karlových Varech vlastní tři hotely a chystá zde stavbu sanatorií za více než miliardu korun. Doufá, že do Karlových varů přitáhne americké a britské klienty.

Poté co tři mobilní operátoři odmítli koupit licence na UMTS za státem požadovanou cenu, přijde na řadu aukce. Její podmínky chce Český telekomunikační úřad vyhlásit začátkem listopadu. Pokud bude vyvolávací cena stejná jako při neuskutečněném výběrovém řízení - tedy 6 miliard a 700 milionů za jednu licenci, operátoři zřejmě nebudou mít zájem. Podle odborníků může stát za současné situace na telekomunikačních trzích získat místo plánovaných 20 miliard maximálně 7 a půl. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka to ale neovlivní plánované příjmy státního rozpočtu na příští rok.

Příliš silná koruna, podporovaná příjmy z privatizace, je jedním z největších nebezpečí pro českou ekonomiku. Varuje ve své závěrečné zprávě pravidelná mise Mezinárodního měnového fondu. Podle šéfa mise Masahiko Takedy můžeme mít problém i se směnou peněz za privatizaci energetických společností. Ministr financí Jiří Rusnok ale řekl, že ve spolupráci s centrální bankou může toto riziko zmírnit, protože kupci mohou platit v různých měnách.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Rusnok k MMF

Včera ve dvě odpoledne skončila dvoudenní odstávka výroby v závodech Škoda Auto v Mladé Boleslavi a ve Vrchlabí. Jak zjistila Eliška Pilařová, automobilka snížením výroby o 3 8OO vozů řešila problémy s odbytem.

Přehrát

00:00 / 00:00

E.Pilařová: Odstávka Škoda Auto

Na rozvoj dřevozpracujícího průmyslu věnoval stát letos 240 milionů korun v rámci sektorového operačního programu. Na různé granty se připravují i další peníze. Jak na veletrhu Wood-Tec v brně řekla náměstkyně ministra průmyslu Milada Vlasáková, dřevozpracující podniky mají šanci je získat.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Vlasáková: Rozvoj dřevozpracujícího průmyslu

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme