Ekonomické informace 31. 10. 2007

České dráhy mění od prosince ceny jízdenek. Pojišťovnám se daří, na růstu se podílelo nejvíce životní pojištění. Spotřeba elektřiny u nás vzrostla v září o čtyři procenta. Stávka palubního personálu Air France přišla leteckou společnost na 60 milionů eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příjezd vlaku | Foto: Jan Rosenauer

České dráhy mění ceny jízdenek. Cestující budou platit jízdné podle skutečně projetých kilometrů, nikoliv podle pásem jako dosud. Kdy ke změně tarifů dojde od 9. prosince spolu s novým jízdním řádem.

Jak říká ředitelka odboru osobní dopravy Českých drah Luďka Hnulíková, zatímco prosincové změny tarifu prodraží jízdné jen určité skupině cestujících, v příštím roce možná zdraží jízdenky plošně. Důvodem je zvýšení daně z přidané hodnoty, na které současné změny nereagují.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Hnulíková: Zdražení jízdenek

Ceny léků ani doplatků na ně se od ledna příštího roku nezvýší. Jedinou změnou bude třicetikorunový poplatek za položku na receptu, který přinese vládní reforma. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví. První změny cen a doplatků se dají očekávat až ve druhém čtvrtletí a budou jen mírné.

Pojišťovnám se daří. Na pojistném za tři čtvrtletí vybraly 96 miliard korun, to představuje meziroční nárůst o sedm procent. Podle údajů Asociace pojišťoven se na růstu podílelo nejvíce životní pojištění, které dosáhlo na konci září 38 miliard korun. Největší nárůst zaznamenalo takzvané jednorázově placené životní pojištění, které vzrostlo o téměř 40 procent. Důvody vysvětlil výkonný ředitel asociace Tomáš Sýkora.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Sýkora: Růst životního pojištění

Spotřeba elektřiny u nás vzrostla v září o čtyři procenta. Zasadili se o to především domácnosti a podnikatelé, kteří odebrali o osm procent víc než loni v září. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Energetický regulační úřad.

Pětidenní stávka palubního personálu Air France skončila. Leteckou společnost přišla na 60 milionů eur, Air France hodlá vymáhat tuto částku u odborů, které stávku vyhlásily. Z Francie o tom informuje náš zpravodaj Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: Stávka v Air France

Martin Hromádka, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme