Ekonomické informace 31. 5. 2001

Vláda počítá v příštím rozpočtu s desetimiliardovým schodkem. Prezident Václav Havel jmenoval po dlouhém váhání Miroslava Grégra místopředsedou vlády. Odpoledne se v menze Vysoké školy ekonomické v Praze sejdou věřitelé zkrachovalých Private Investors.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní rozpočet v příštím roce skončí desetimiliardovým schodkem. Takové je rozhodnutí vlády, která projednala základní parametry hospodaření státu na rok 2002. Na celkové výši příjmů a výdajů se ministři zatím neshodli. Podle premiéra Miloše Zemana je desetimiliardový deficit reálný, především vzhledem k vývoji hospodářství.

Prezident Václav Havel jmenoval ministra průmyslu Miroslava Grégra místopředsedou vlády pro ekonomiku. S jmenováním otálel několik týdnů, protože si - jak dříve řekl - musel delší čas tento návrh osvojovat. Premiér Zeman ocenil, že resort pod Grégrovým vedením prosperuje.

Dnes odpoledne se sejdou poškození věřitelé Private investors. Zakládající schůzka Asociace poškozených věřitelů začne v 16 hodin v menze Vysoké školy ekonomické v Praze. Vpuštěni budou klienti Private investors, kteří se prokáží platnou smlouvou či posledním obchodním výpisem spolu s průkazem totožnosti, případně plnou mocí. Podle mluvčího Asociace Filipa Bernarda bude mít schůzka pracovní charakter.

Většina prodejců v posledních dnech zdražila benzín zhruba o korunu. Vyplývá to z informací čtk. Odborníci očekávají, že v létě budou zřejmě motoristé platit u čerpadel za litr Naturalu až 31 korun, za naftu až 26,50 Kč. Důvodem uvažovaného zdražování je růstu cen ropy a silný kurs dolaru. Nicméně můžeto být i jinak, záleží na tom, jaké rozhodnutí přijme nadcházející schůzka OPECu a na tom, zda se potvrdí oživení ekonomiky Spojených států.

Před létem je dobré vědět, že sílící kurs dolaru a rostoucí ceny pohonných hmot neovlivní u většiny cestovních kanceláří ceny zájezdů do zahraničí. Ve středozemní oblasti, kam míří většina českých turistů, totiž ubytovací kapacity prodávají za eura nebo marky, jen někteří hoteliéři - a to především v Tunisku účtují v dolarech. Ceny pohonných hmot i kurs dolaru se navíc pohybují v úrovni, se kterou CK počítaly při sestavování katalogů.

Železárny Hrádek jsou v poslední době známy především jako podnik, který má problémy s výplatou mezd v termínu. Jak ale říká tiskový mluvčí železáren Tomáš Šmucr, podniku se v posledním období daří snižovat ztrátu.

Ze všech 10 zemí střední a východní Evropy, které se chystají na vstup do Evropské unie, se podnikatelé v České republice cítí nejlépe informováni o tom, co je čeká. Také vysoko hodnotí svoji konkurenceschopnost. Vyplývá to rozsáhlého mezinárodního průzkumu CAPE. Čeští podnikatelé jsou naopak nejvíce skeptičtí, pokud jde o účinnost lobingu o možnosti ovlivňovat vládu doma nebo instituce Unie v Bruselu. Na základě výzkumu se Hospodářská komora České republiky zaměří na skupinu středních a menších firem, které jsou v rukou českých vlastníků a které si vzhledem k tomu, že nevyvážejí, myslí, že EU se jich netýká. Co bude těmto podnikům komora radit, o tom už její hlavní analytik Václav Šmejkal.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme