Ekonomické informace 31. 5. 2002

Dnes končí termín pro zaplacení daně z pozemků a staveb. První letové zkoušky má za sebou nový letoun z Kunovic - Z 400. Americký dolar ve světě oslabuje, proto vůči němu posiluje i naše koruna. Takřka o tři čtvrtiny zvýšila loni zisk skupina Plzeňského Prazdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Dnes je poslední termín pro zaplacení daně z pozemků a staveb. Platí ji občané a podnikatelé, kteří jsou vlastníky, v některých případech i nájemci a uživateli nemovitostí. Daň neplatí ti, kdo provozují zemědělskou výrobu nebo chov ryb. Daň se vztahuje k majetkovému stavu k 1. lednu a neplatí se, je-li nižší než 30 korun.

Na podpis prezidenta republiky čeká novela zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Cílem nové právní úpravy je zlepšení a zjednodušení postupů Exportní garanční a pojišťovací společnosti a České exportní banky při poskytování pojišťovacích a bankovně finančních služeb. Například tím, že zavede možnost poskytovat státní podporu vývozu i bez pojištění úvěrových rizik.

Česká spořitelna navrhuje povinný výkup akcií za cenu 365 Kč pro kmenové akcie. Pokud odkup schválí Komise pro cenné papíry, bude nabídka platit asi 4 týdny.

Máme nové letadlo. První letové zkoušky má za sebou letoun Z 400. K zákazníkům by se měl dostat v roce 2004. Letecké závody Kunovice chtějí ročně vyrábět nejméně 50 těchto strojů. Jak uvedl místopředseda představenstva společnosti Tomáš Štefánek, cena základní verze se pohybuje od 500 do 700 tisíc dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Štefánek - letoun Z 400

Americký dolar ve světě oslabuje. Proto vůči němu posiluje i česká měna. Dnes ráno se na devizovém trhu platí za dolar 32 koruny 45 haléřů. Vúči euru se koruna drží na slabší pozici, vzdálena od svých historických maxim. České národní bance to ale nestačí a stále nepovažuje kurs kolem 30,50 Kč za euro za odpovídající. Řekl to viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer. Bankovní rada včera ale žádný další zásah na trhu nepoužila.

Analytici se shodli na tom, že nic jiného ani nečekali. Podle Davida Marka z Patria finance nepřinese postoj centrální banky žádné výraznější změny ani běžným spotřebitelům.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek - ČNB

Potravinářská firma Setuza nabídne zemědělcům a obchodníkům za tunu řepky olejné z letošní sklizně maximálně 6200 korun. Loni přitom podnik nakupoval tunu řepky až za 8 tisíc korun.

Zastupitelé města Most schválili záměr prodat pozemky v průmyslové zóně izraelskému výrobci lopatek pro letecké motory Blades Technology.

Skupina Plzeňského Prazdroje dosáhla v loňském roce výrazného úspěchu, který zároveň obsahuje zdánlivý rozpor. Tržby společnosti vzrostly o deset procent, ale její zisk se zvětšil takřka o tři čtvrtiny. Proč, to vysvětluje finanční ředitel společnosti Garth Saunders.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Saunders - Prazdroj

Nově vznikající akciová společnost České dráhy získá pro svou činnost majetek v účetní hodnotě 39 a půl miliardy korun. Základní kapitál firmy by měl činit 20 miliard korun a bude na něj vydáno 20 akcií na jméno ve vlastnictví státu a v nominální hodnotě po miliardě korun. Hodnota majetku, se nímž teď dráhy hospodaří, se pohybuje kolem 100 miliard korun.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme