Ekonomické informace 31. 5. 2005

Za dva roky by u nás mohl začít fungovat centrální registr dlužníků. I když kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroen už vyrobila 11 000 vozů, teprve dnes bude slavnostně otevřena. Čína se rozhodla zrušit vývozní clo na textil - reaguje tak na obchodní bariéry Evropské unie a Spojených států. Německé odbory se obávají, že americká IBM letos v Německu zruší dvakrát víc pracovních míst, než původně zveřejnila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automobilka TPCA v Kolíně | Foto: TPCA

Centrální registr dlužníků omezí běhání po úřadech. Shodli se na tom zástupci státu a podnikatelů v Radě pro rozvoj podnikatelského prostředí. Zatím musí podnikatelé pro potvrzení o bezdlužnosti na finanční a celní úřady, správu sociálního zabezpečení nebo do zdravotních pojišťoven. Vicepremiér Martin Jahn odhaduje, že registr by mohl začít fungovat v roce 2007. Stát pak bude moci lépe vymáhat dlužné peníze a podnikatelům ubude papírování.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Jahn: Registr dlužníků

Odmítnutí evropské ústavní smlouvy ve Francii nakonec nemělo příliš velký vliv na finanční trhy. Kurz eura se sice snížil, avšak akciové trhy počáteční ztráty smazaly a skončily s mírnými zisky. Investoři se totiž mnohem více věnovali očekávané fúzi velkých evropských bank. Česká měna mírně posílila na 30 korun 45 haléřů za euro. K dolaru koruna oslabila na 23,44 Kč/USD.

Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroen už vyrobila 11 000 vozů, slavnostně otevřena bude ale až dnes. Továrna má dodávat na evropský trh až 300 tisíc nových vozů ročně a jak dodává mluvčí CzechInvestu Jana Víšková, stavba závodu byla historicky největší přímou zahraniční investicí u nás.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Kolínská automobilka

Čína se rozhodla zrušit vývozní clo na textil. Má to být reakce na obchodní bariéry Evropské unie a Spojených států. Cla byla zavedena kvůli stížnostem na dramatický nárůst dovozu čínského textilu do Evropy a Ameriky a ohrožení domácího textilního průmyslu. Podle prezidenta Asociace textil, oděv, kůže Jana Prokopa nebude znamenat zrušení těchto cel v podstatě žádný efekt.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Prokop: Čínský textil

Více se o čínském textilu a jeho vlivu na náš průmyslu dozvíte v dnešním Ekonomickém magazínu Radiožurnálu po čtvrt na deset.

Německá odborová ústředna se obává, že americká IBM letos v Německu zruší dvakrát větší počet pracovních míst, než původně zveřejnila - a to 1600, tedy asi 6% z celkového počtu pracovních příležitostí, které Američané nyní v Německu nabízejí. Podrobnosti má náš berlínský zpravodaj David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: IBM v Německu propouští

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme