Ekonomické informace 31. 7. 2007

Pohonné hmoty po půl roce mírně zlevnily. Tři cukrovary společnosti Eastern Sugar, která odchází z Česka, nakonec zřejmě nebudou srovnány se zemí. Úrodu vinné révy v některých lokalitách poškodila houbová choroba, takzvané padlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzin | Foto: www.automarket.co.yu

Pohonné hmoty po půl roce mírně zlevnily. Průměrná cena benzínu Natural 95 se snížila o čtyři haléře na 30,63 koruny, naftu řidiči kupují v průměru za 28,46 koruny. Uvedla to společnost CCS. Podle Petra Čermáka, analytika společnosti Colloseum, by měl v dalších dnech tento trend pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Čermák: Ceny benzinu

Letošní žně vstoupily do závěrečné fáze. Zemědělci sklidili asi 71 procent osetých ploch. Průměrný výnos je 4,63 tuny z hektaru, to je oproti loňské sklizni obilovin o 11 procent víc. Takřka u konce je sklizeň ozimého ječmene.

Tři cukrovary společnosti Eastern Sugar, která odchází z Česka, nakonec zřejmě nebudou srovnány se zemí. Ministerstvo zemědělství dá s velkou pravděpodobností zelenou jejich zachování, uvedl to list Czech Business Weekly.

Souhlas resortu by společnosti umožnil prodat cukrovary dodavateli energie Onivon, který je chce využít k výrobě bioplynu. Eastern Sugar už o zachování cukrovarů v minulosti žádal. Protože ale tato žádost byla v rozporu s příslušným evropským nařízením, tak byla zamítnuta. Teď by podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče resort za určitých podmínek nebyl proti.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Gandalovič: Zachování cukrovarů

Příjmy států jsou stále více závislé na nepřímých daních. Naopak částka vybraná na dani z příjmu právnických osob se snižuje. Zatímco na počátku 90. let minulého století se daně podniků pohybovaly v průměru kolem 38 procent, letos je to už necelých 27. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti KPMG v 92 zemích světa. V Turecku nebo Mexiku tvoří nepřímé daně, tedy například DPH nebo spotřební daň, až polovinu státních příjmů.

Úroda vína bude letos zřejmě velmi dobrá. Nezvykle teplé počasí možná i uspíší sklizeň některých ranných odrůd vinné révy. Jak ale upozorňuje Jaromír Čepička z občanského sdružení Znojemské vinařství, v některých lokalitách se na révě objevila houbová choroba, takzvané padlí, a hrozny jsou poškozené.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Čepička: Choroba hroznů

Martin Hromádka, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme