Ekonomické informace 4. 12. 2002

Sněmovna překvapivě neschválila vládní návrh zákona o emisi dluhopisů na úhradu schodku státního rozpočtu za rok 2001 a části deficitu za rok 2000. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky vláda tento návrh předloží znovu. Až deset tisíc nespokojených zemědělců se dnes chystá na protesty do Prahy. Farmáři budou demonstrovat za rovné podmínky po vstupu Česka do Evropské unie. Valná hromada Škody Praha vyměnila čtyři z pěti členů představenstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Poslaneckou sněmovnou překvapivě neprošel vládní návrh zákona o emisi dluhopisů na úhradu schodku státního rozpočtu za rok 2001 a části deficitu za rok 2000. O zamítnutí zákona se zasloužili především poslanci ODS. Martin Kocourek vysvětlil, že důvodem zamítavého postoje je skutečnost, že nejsou schváleny státní závěrečné účty.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: Neschválení dluhopisů

Zjevně zklamaný ministr financí - sociální demokrat Bohuslav Sobotka - označil zamítavé rozhodnutí sněmovny pro hospodaření státu za špatné. Financování veřejného dluhu se tak podle něj jen prodraží. V současnosti jsou totiž úrokové sazby velmi nízké, takže bylo možné podle něj vydat dluhopisy za naprosto optimálních ekonomických podmínek. Vláda se ale rozhodně nevzdává, návrh na emisi dluhopisů předloží poslancům znovu.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Dluhopisy předložíme znovu

Čeští zemědělci dnes budou v Praze demonstrovat. Nelíbí se jim postup vyjednávání podmínek pro vstup do Evropské unie. Evropská komise nabídla přistupujícím zemím jen 25 procent toho, co dostávají evropští farmáři, a následné zvyšování plateb o pět procent pro roky 2005 a 2006 s postupným nárůstem na plnou výši do roku 2013. Česká republika chce, aby na začátku tuzemští zemědělci dostávali 30procentní přímé platby, které by rostly o deset procent každý rok. Ministr zemědělství Jaroslav Palas jejich akci vnímá jako podporu českým vyjednavačům v Bruselu. Zároveň ale upozorňuje, že pro zlepšení svého postavení mohou něco udělat i sami farmáři. Například zajistit si příznivější ceny dloudobými smlouvami se zpracovateli zemědělských produktů.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Palas: Zemědělci by se měli sdružit

Odborové sdružení železničářů má na kontě ve Švýcarsku přibližně milión eur, tedy asi 30 miliónů korun. Podle odborového předáka Jaromíra Duška měli odboráři v roce 97 velké obavy z toho, že mohou být zablokovány jejich volné prostředky v době hrozící stávky. Podle informací BBC předsednictvo odborů už chtělo konto zrušit, protože je nevýhodné a prodělečné. Naopak Dušek tvrdí, že odboráři neprodělávají a jde jen o účetní ztrátu. Odborový předák zároveň připustil, že jeho sdružení disponuje více než dvě stě padesáti miliony korun. To je podle něj výsledek dobrého hospodaření.

Valná hromada Škody Praha vyměnila čtyři z pěti členů představenstva. Změna se dává do souvislosti s miliardovou pokutou, kterou má Škoda zaplatit elektrárenské společnosti ČEZ za pozdní spuštění obou bloků jaderné elektrárny Temelín. Firma je ale ochotna zaplatit jen polovinu této částky. Kdyby zaplatila celou sumu, hrozil by jí propad do ztráty a zřejmě i konkurs. Hovoří se proto i tom, že vláda přemýšlí o podpoře podniku, aby ho zahránila před krachem. Souvislost včerejšího personálního zemětřesení ve Škodě Praha s pokutou ale mluvčí Fondu Zuzana Opletalová odmítla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Opletalová: Změny ve vedení Škody Praha

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme