Ekonomické informace 4. 2. 2002

Restrukturalizace hutí bude dnes určitě nejsledovanějším bodem jednání vlády. Plán předpokládá, že akciová společnost Osinek, kterou zcela vlastní Fond národního majetku vytvoří Český ocelářský podnik. Jeho součástí se stanou Nová huť, Vysoké pece Ostrava a Vítkovice Steel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průmyslový podnik | Foto: Jan Rosenauer

Odhaduje se, že by celá transakce měla stát 15 miliard korun. Odbory s postupem vlády nesouhlasí a chtějí, aby projekt nejdřív projednala tripartita. Jak řekl místopředseda Odborového svazu Kovo Josef Středula, vláda by se měla pokusit nejprve najít strategického partnera, který by hutě koupil a na vlastní náklady provedl jejich restrukturalizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Středula: Vláda by měla nejdříve najít strategického partnera

Podle mluvčí ministerstva průmyslu Anny Stárkové vstup strategického partnera do severomoravských hutí není vůbec vyloučen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anna Stárková: Vstup strategického partnera není vyloučen

Volné pozemky, které zůstaly po odchodu mexické firmy Nemak v Plzni na Borských polích, se začínají postupně zaplňovat novými investory. Jedním z nich je také společnost Siemens Automobilová technika, které plzeňské zastupitelstvo schválilo prodej 46 tisíc metrů čtverečních městských pozemků. Firma by tak podle primátora Jiřího Šnebergra měla do Plzně přinést další nová pracovní místa, což je důležité právě v době, kdy i v tomto regionu začíná stoupat nezaměstnanost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Šnebergr: Nové podniky budou potřeba

Pražská energetika během jednoho roku téměř zdvojnásobila svůj zisk a vloni podle předběžných výsledků hospodaření by její výnosy po zdanění měly dosáhnout 900 milionů korun. Podle mluvčího společnosti Petra Holubce se firma připravuje na otevření energetického trhu, a proto už výrazně snížila náklady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holubec o úspěšnosti PRE

V New Yorku dnes končí Světové ekonomické fórum, kterého se zúčastnily téměř tři tisíce předních ekonomů, podnikatelů, a politiků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní závěry jednání shrnuje naše stálá severoamerická zpravodajka Olga Krupauerová.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme