Ekonomické informace 4. 3. 2002

Třinecké železárny a americké společnosti US Steel a CMC chtějí privatizovat České ocelářství. Cílem konsorcia je stát se lídrem na hutním trhu ve střední Evropě. Odboráři Nové huti a Vysokých pecí Ostrava dnes budou znovu jednat o protestních akcích proti vládnímu plánu restrukturalizace ocelářství. Vadí jim, že vláda nerespektovala jejich požadavky na změnu projektu předkládaného Evropskou unií. Zatímco české plynárenství je už privatizováno, prodej tohoto sektoru na Slovensku je ohrožen. Tamní vláda očekávala výnos dosahující 150 - 200 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důlní štola | Foto: Hornické muzeum Příbram

Třinecké železárny a americké společnosti US Steel a CMC chtějí privatizovat České ocelářství. Cílem konsorcia je stát se lídrem na hutním trhu ve střední Evropě. Záleží ale na dohodě s vládou a dalšími zúčastněnými stranami včetně věřitelů. Do konce května má ale exkluzivitu pro jednání s vládou o privatizaci Nové huti společnost LNM holding. U.S. Steel, která vlastní i železárny v Košicích ale tvrdí, že jí jde o všechny významné ocelářské firmy na Severní Moravě.

Odboráři Nové huti a Vysokých pecí Ostrava dnes budou znovu jednat o protestních akcích proti vládnímu plánu restrukturalizace ocelářství. Vadí jim, že vláda nerespektovala jejich požadavky na změnu projektu předkládaného Evropskou unií. Může tak podle tajemníka podnikové odborové rady Nové huti Vladimíra Dragona tuzemské ocelářství i zlikvidovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Dragon o hrozbě

Zatímco české plynárenství je už privatizováno, prodej tohoto sektoru na Slovensku je ohrožen. Tamní vláda očekávala výnos dosahující 150 - 200 miliard korun. Do výběrového řízení se ale přihlásil jediný zájmce. Konsorcium Ruhrgas-Gas de France a Gazprom nabídlo přibližně 130 miliard. Jak informuje z Bratislavy naše zpravodajka Renata Havranová, zejména opozice je za těchto okolností proti prodeji, protože cena jí připadá příliš nízká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová o prodeji slovenského plynárenství

Moravské naftové doly budou těžit zemní plyn v pákistánském ložisku Sawan. Podnik je účastníkem sdružení spolu například s OMV Exploration nebo Agip Exploration. Podle mluvčí naftových dolů Marie Pressburgerové by v ložišku mohly být desítky miliard metrů krychlových plynu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Pressburgerová o ložiscích plynu

Krajský soud v Brně prohlásil konkurs na Libora Sosku. Majitel společnosti Moravan Otrokovice dlouhodobě neplnil závazky vzniklé podpisem řady směnek. Konkurs se ale týká jen fyzické osoby, s leteckou firmou nemá podle soudu nic společného. Jak informuje Roman Verner věřitelů požadujících zpět své peníze je hned několik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Verner o konkurzu na Libora Sosku

Libor Soska není jediný, s kým se Československá obchodní banka soudí.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme