Ekonomické informace 4. 7. 2002

Zadlužení státu v příštích letech zřejmě poroste. Podle kandidáta ČSSD na funkci ministra financí Bohuslava Sobotky může v roce 2004 skončit hospodaření státu schodkem až 200 miliard korun. To je téměř třikrát více než letos. Příčinou růstu deficitu v dalších letech jsou podle Sobotky ztráty České konsolidační agentury a riziko plnění státní záruky za Slovenskou inkasní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Podle ekomoma Liberálního institutu Miroslava Ševčíka se při dalším zadlužování stane z České republiky spálená země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Ševčík o zadlužení

Česká rafinerská navrhla Chemopetrolu prodloužení dodavatelské smlouvy do konce roku. Od ledna totiž obě dceřinné společnosti holdingu Unipetrol určují polečnosti ceny měsíčně, protože nemají uzavřenu dlouhodobou smlouvu. Dřívější tříletý kontrakt vypověděl Chemopetrol s tím, že je pro něj nevýhodný. Podle mluvčího holdingu Tomáše Zikmunda by měla Česká rafinérská stanovit přesné podmínky, které jsou nezbytné pro další vyjednávání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Zikmund o podmínkách

Antimonopolní úřad začal zkoumat další existenci sdružení devíti pojišťoven. Měl rozhodnout jestli sdružení povolí prodloužení výjimky ze zákona o hospodářské soutěži. Tzv. pool pojišťuje přibližně tisícovku cestovních kanceláří proti krachu. Požádal úřad, aby výjimku ze zákazu této jinak protisoutěžní dohody, která přestane platit v lednu 2003, prodloužil. Přestože šéf úřadu Josef Bednář nechce rozhodnutí předjímat, hodnotí situaci na na trhu z hlediska soutěže jako výrazně zhoršenou. Dříve pojištění nabízelo více subjektů a teď už jen jeden - pool. Záleží tedy na pojišťovnách, jakými argumenty existenci sdružení obhájí.

Pouze dva zájmci zůstali ve finále výběrového řízení na odkup textilního závodu v Novém městě pod Smrkem. Ten patří do tzv. životaschopné části liberecké Textilany, která se dostala do konkursu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlastislav Vlček o konkurzu na Textilanu

řekl správce konkursní podstaty Vlastislav Vlček a Ivana Bernáthová z Českého rozhlasu Liberec k tomu dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivana Bernáthová o textilaně

Český vyjednavač Pavel Telička kritizoval Evropskou unii za navržené kvóty pro české zemědělce. Jak dodává Milan Fridrich právě dnes o nich bude jednat a také žádat vysvětlení návrhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Fridrich o vyjednávání o zemědělských kvótách

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme