Ekonomické informace 4. 9. 2001

Hovoříme o zvyšujícím se deficitu státního rozpočtu i napětí ve veřejných financích. Všímáme si také budoucích nových pracovních možnostech v Kopřivnici a úsilí Nové Huti o získání úvěrů od České konsolidační agentury. V neposlední řadě rozebereme obavy úředníků Evropské unie ze zvyšování cen vlivem zavedení eura.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roste zadluženost státních financí. Ke konci srpna přesáhl deficit státního rozpočtu 25 a půl miliardy korun, což je o 2 miliardy více než před měsícem. O konkrétní struktuře ví více Petra Hajíčková z tiskového oddělení ministerstva financí.

Ministr financí Jiří Rusnok vzkázal poslancům, že vláda letos na rozdíl od loňského roku schválený deficit rozpočtu dodrží. Připomínám, že na letošní rok schválili poslanci deficit státního rozpočtu ve výši 49 miliard. Dodržet ho ale nebude snadné, protože parlament schválil dodatečně další zákony, které výdaje státu zvýší. Jde například o emise dluhopisů na úhradu škod zemědělců způsobených suchem, či výplatu klientů kampeliček. Ve hře je také úhrada ztráty Konsolidační banky za rok 99 ve výši 36 miliard.

Před deficitem veřejných financí varuje už delší dobu i Česká národní banka. Členka bankoví rady Michaela Erbenová nedávno upozornila, že k rizikovým faktorům kromě měnových kursů a oslabení růstu rozhodujících světových ekonomik patří také česká rozhazovačnost v o oblasti veřejných výdajů.

V Kopřivnici vzniknou nová pracovní místa. Stavbu továrny tam zahájila firma Dura Automotive Systems. Jde o první vlaštovku v tamní průmyslové zóně Vlčovice. První etapa stavby by měla skončit v polovině prosince a v únoru či březnu by měla začít samotná výroba. Kolik lidí najde v nové továrně práci, o tom už starosta města Jiří Tichánek.

Nová huť jedná s Českou konsolidační agenturou o poskytnutí provozních úvěrů ve výši 1,5 miliardy korun. Vláda už loni v červnu rozhodla, že prostřednictvím - tehdy- Konsolidační banky poskytne ostravskému podniku tři úvěry celkem za 2 miliardy a 300 milionů korun. Nová huť ale dosud dostala jen první třetinu. Jak říká generální ředitel Nové Huti František Chowanec, se zbytkem půjčky by si věděli rady.

Úředníci Evropské unie se najednou začali děsit toho, že zavedení eura by mohlo nekontrolovaně zvýšit ceny v zemích Eurozóny. Evropská komise chce proto tomuto nebezpečí věnovat zvláštní zasedání ministrů financí členských zemí v polovině září. Jak chce holičům a pekařům zabránit ve využití situace, o tom už náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme