Ekonomické informace 5. 10. 2001

Bankovní asociace vydala memorandum, které českým bankám určuje, jak postupovat při operacích s finančními zdroji osob podezřelých z terorismu. Kurs koruny proti Euru včera mírně poklesl, ale stále se pohybuje v rekordních maximech. Exportéři investičních celků vesměs nepovažují současnou silnou korunu za nebezpečí pro své obchody. Věřitelský výbor ČKD Dopravní systémy doporučil k podpisu konečné znění kupních smluv s německým Siemensem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovní asociace vydala memorandum, které českým bankám určuje, jak postupovat při operacích s finančními zdroji osob podezřelých z terorismu. Peněžní ústavy mají seznamy těchto osob k dispozici a nesmí jim poskytovat žádné služby. Peněžní ústavy mají zakázáno poskytovat jakékoli služby osobám z tohoto seznamu. O zmrazení účtů 27 organizací podezřelých z podpory terorismu rozhodla Evropská unie prostřednictvím svého parlamentu. Jak připomíná bruselský zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Milan Fridrich už dříve k tomuto opatření sáhly Francie, Velká Británie a Německo.

Kurs koruny proti Euru včera mírně poklesl, ale stále se pohybuje v rekordních maximech. Za jednu z příčin nadhodnodcení naší měny je považována očekávaná platba za prodej Komerční banky. Kvůli omezení jejího kursového vlivu, jak potvrdila mluvčí centrální banky Alice Frišaufová přijdou peníze od Société Générale na speciální privatizační účet.

Exportéři investičních celků, například Technoexport nebo Škodaexport, vesměs nepovažují současnou silnou korunu za nebezpečí pro své obchody. Naproti tomu vývozce obráběcích strojů Strojimport počítá při posilování koruny s určitými ztrátami. Nižší výnosy očekává také automobilka Škoda. Podle jejího mluvčího Milana Smutného zatím není jisté, zda se tento vliv odrazí v cenách škodovek.

Věřitelský výbor ČKD Dopravní systémy, v jehož čele stojí státní Česká konsolidační agentura, doporučil k podpisu konečné znění kupních smluv s německým Siemensem. K vlastnímu podpisu dojde podle správce konkursní podstaty Petra Dostála 8. říjana v areálu Dopravních systémů v Praze-Zličíně.

Letecká společnost Fischer Air nevyužije vládou nabídnuté státní garance za škody způsobené provozem letadel při válečných konfliktech. Firma koncem září uzavřela s pojišťovnou novou dohodu a veškerá rizika v plném rozsahu pokryla pojistnými certifikáty. Majitel společnosti Václav Fischer považuje projednávání zákona o státních zárukách za zbytečné, protože každý letecký dopravce má podle něj možnost uzavřít odpovídající smlouvu s některou z pojišťoven.

Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil konkurs na Železárny Chomutov. Návrh na konkurs firmy, která je součástí subholdingu Z-group podnikatele Zdeňka Zemka, podala loni v říjnu Československá obchodní banka.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme