Ekonomické informace 5. 12. 2001

Hovoříme o dokumentu o scénářích konvergence mezi Evropskou unií a adepty členství, který připravila Evropská komise jako podklad pro jednání ministrů financí členských a kandidátských zemí, kterého se za Českou republiku zúčastnil Jiří Rusnok. Všímáme si ale také poklesu důvěry spotřebitelů v Eurozóně a restrukturalizace v českém ocelářství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

Patnáct let nám dává Evropská komise, abychom dosáhli tří čtvrtin úrovně hrubého domácí produktu průměru unie. Pokud ale bude do společenství přijato dnešních dvanáct kandidátů a průměr tedy poklesne, dostaneme se na 75 procent už za šest let. Takovou hru čísel obsahuje dokument o scénářích konvergence mezi unií a a adepty členství, který připravila Evropská komise jako podklad pro jednání ministrů financí členských a kandidátských zemí, kterého se za Českou republiku zúčastnil Jiří Rusnok. Podle materiálu jsme byli vloni na 60 procentech průměru Evropské unie a v roce 2004 náš hrubý domácí produkt na jednoho obyvatel měl vzrůst na 68 procent.

Více než prognózy kandidátský zemí zřejmě unii v těchto dnech zajímá jiná statistika. Důvěra spotřebitelů v Eurozóně totiž klesla na čtyřleté minimum. Uvádí to nejnovější index důvěry businessu a spotřebitelů v ekonomický vývoj. O tom už bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Fridrich: Důvěra spotřebitelů

Po Jiřím Rusnokovi se ještě letos dostaví před Evropskou komisi i ministr průmyslu Miroslav Grégr, aby obhájil svůj plán restrukturalizace českého ocelářství. Projekt předpokládá, že Český ocelářský podnik, který vytvoří společnosti Nová huť, Vítkovice Steel a Vysoké pece Ostrava, má v budoucnu zaměstnat přibližně polovinu lidí než dnes. Propouštění přitom podle mluvčí ministerstva průmyslu Anny Stárkové nejvíce postihne Novou huť.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Stárková: Propouštění v hutích

Nejdůležitější podmínkou pro přežití českých ocelářských firem je odbyt jejich výrobků. O návrat na ruský trh se pokouší znovu společnost Vítkovice. Její generální ředitel Vladimír Bail ji představil potenciálním zákazníkům v Českém centru v Moskvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Bail: Vítkovice v Rusku

Stále posilující korun ale příliš vývozu nenahrává. Naše měna včera poprvé v historii prolomila hranici 33 korun za euro a posílila na novém maximum dvaatřiceti korun devadesáti šesti haléřů. Tuzemským exportérům takový vývoj přináší až několikamiliónové ztráty. Příkladem může být Gumotex Břeclav, který svoji produkci vyváží zejména na americký a evropský trh. Situaci zhodnotil Josef Horníček, vedoucí kanceláře generálního ředitele břeclavské firmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Horníček: Exportéři a koruna

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme