Ekonomické informace 5. 8. 2005

Končí privatizace oceláren Vítkovice Steel. Provozovatelé ubytovacích zařízení možná budou platit jen pětiprocentní daň z přidané hodnoty. Dosud není jasné, jaká bude letošní sklizeň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítkovice Steel | Foto: Vítkovice Steel a.s.

Podpisem smlouvy o prodeji dnes skončí privatizace ocelářské firmy Vítkovice Steel. Většinový podíl v ní kupuje ruský gigant Evraz. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka považuje nabídnutou cenu za dobrou. Vidí ovšem i některá rizika.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Prochazka: Vidí i některá rizika

Provozovatelům ubytovacích zařízení roste šance na to, že i po 1. lednu příštího roku budou ubytovací služby v nižší, tedy pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Změny sazeb daně obsahuje vládní zákon o finančních konglomerátech. Předlohu sice včera Senát vrátil sněmovně, ovšem ne kvůli výhradám k DPH. Poslanci by tak mohli o změnách hlasovat už na schůzi, která bude zahájena 16. srpna. Člen hospodářského výboru Senátu Robert Kolář si nicméně myslí, že tento postup je špatnou podporou turistiky v České republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Kolář: Špatná podpora turistiky

Zatím ještě není jisté, jaká bude letošní sklizeň. Aktuální odhad říká, že maximálně 7,3 miliónu tun obilí a 400 tisíc tun kukuřice na zrno. Pod střechou je necelá čtvrtina ploch obilovin a asi 43 procent plochy řepky. Jakostní požadavky prozatím splnila jen desetina sklizené úrody. Oznámil to ministr zemědělství Petr Zgarba.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zgarba: Požadavky splnila jen destina úrody

Naši zemědělci jsou v tíživé finanční situaci především kvůli nízkým výkupním cenám. Tvrdí, že ceny u nás se pohybují 20 procent pod výrobními náklady a jsou hluboko pod cenami v ostatních zemích Evropské unie. Obavy z budoucnosti českého zemědělství, které zaměstnává tři procenta práceschopného obyvatelstva, vyjadřuje také prezident Agrární komory Jan Veleba:

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Veleba: Obavy z budoucnosti

A ještě jednu bankovní zajímavost. ČSOB umístila na své webové stránky novou Kalkulačku optimalizace bankovních poplatků. Ta by měla mimo jiné přispět k vyšší transparentnosti poplatků za běžné operace na účtech. Umožní také klientům srovnat ceny za stejné operace v různých distribučních kanálech, aby neplatili zbytečně víc, než musí.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme