Ekonomické informace 5. 8. 2005

Končí privatizace oceláren Vítkovice Steel. Provozovatelé ubytovacích zařízení možná budou platit jen pětiprocentní daň z přidané hodnoty. Dosud není jasné, jaká bude letošní sklizeň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítkovice Steel | Foto: Vítkovice Steel a.s.

Podpisem smlouvy o prodeji dnes skončí privatizace ocelářské firmy Vítkovice Steel. Většinový podíl v ní kupuje ruský gigant Evraz. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka považuje nabídnutou cenu za dobrou. Vidí ovšem i některá rizika.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Prochazka: Vidí i některá rizika

Provozovatelům ubytovacích zařízení roste šance na to, že i po 1. lednu příštího roku budou ubytovací služby v nižší, tedy pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Změny sazeb daně obsahuje vládní zákon o finančních konglomerátech. Předlohu sice včera Senát vrátil sněmovně, ovšem ne kvůli výhradám k DPH. Poslanci by tak mohli o změnách hlasovat už na schůzi, která bude zahájena 16. srpna. Člen hospodářského výboru Senátu Robert Kolář si nicméně myslí, že tento postup je špatnou podporou turistiky v České republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Kolář: Špatná podpora turistiky

Zatím ještě není jisté, jaká bude letošní sklizeň. Aktuální odhad říká, že maximálně 7,3 miliónu tun obilí a 400 tisíc tun kukuřice na zrno. Pod střechou je necelá čtvrtina ploch obilovin a asi 43 procent plochy řepky. Jakostní požadavky prozatím splnila jen desetina sklizené úrody. Oznámil to ministr zemědělství Petr Zgarba.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zgarba: Požadavky splnila jen destina úrody

Naši zemědělci jsou v tíživé finanční situaci především kvůli nízkým výkupním cenám. Tvrdí, že ceny u nás se pohybují 20 procent pod výrobními náklady a jsou hluboko pod cenami v ostatních zemích Evropské unie. Obavy z budoucnosti českého zemědělství, které zaměstnává tři procenta práceschopného obyvatelstva, vyjadřuje také prezident Agrární komory Jan Veleba:

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Veleba: Obavy z budoucnosti

A ještě jednu bankovní zajímavost. ČSOB umístila na své webové stránky novou Kalkulačku optimalizace bankovních poplatků. Ta by měla mimo jiné přispět k vyšší transparentnosti poplatků za běžné operace na účtech. Umožní také klientům srovnat ceny za stejné operace v různých distribučních kanálech, aby neplatili zbytečně víc, než musí.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme