Ekonomické informace 5. 9. 2005

Na motoristy dolehly těžké časy - benzin přes víkend zdražil o více než tři koruny za litr. Opoziční ODS začala hovořit o snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Návrh chce předložit do Sněmovny ještě tento měsíc. Většina Čechů je spokojena s naším členstvím v Evropské unii, ukázal to Eurobarometr. Hutní společnost Mittal Steel uvažuje o arbitráži s Českou republikou. Společnost Ahold Czech Republic, která provozuje síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova, snížila svůj základní kapitál o 600 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

O více než 3 koruny za litr vzrostla cena pohonných hmot během uplynulého víkendu. Co za tímto růstem stojí, vysvětlil Jiří Šťastný ze společnosti Colloseum.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šťastný: Důvody zdražování benzinu

Radikální růst cen pohonných hmot se už dostal také do české politiky. Opoziční ODS chce ještě v tomto měsíci navrhnout snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Předseda vládní ČSSD Stanislav Gross to však označil za populismus. Drahému benzinu a jeho vlivu na českou ekonomiku se budeme věnovat i v Ekonomickém magazínu a zeptáme se i na to, zda by snížení spotřební daně na pohonné hmoty mělo vůbec nějaký smysl. Na Radiožurnálu po čtvrt na deset.

Většina Čechů je spokojena s naším členstvím v Evropské unii. Přesně rok po vstupu do Unie hodnotilo naše členství pozitivně 56 procent Čechů. Vyplývá to ze studie Eurobarometr, kterou si zadává Evropská komise. Lidé více věří Evropské unii, myslí si, že naše členství v pětadvacítce je výhodné a 62 procent Čechů také pozitivně hodnotí stav evropského hospodářství. Řada lidí si také podle ředitele agentury STEM Jana Hartla myslí, že bychom měli přijmout jednotnou měnu euro.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Hartl: Češi a EU

S Unií si ovšem Češi spojují i další negativní pojmy, jako je například nadměrná byrokracie nebo vysoká nezaměstnanost.

Hutní společnost Mittal Steel uvažuje o arbitráži s Českou republikou. Přinutil ji k tomu prý postup vlády při privatizaci hutní firmy Vítkovice Steel. Informaci zveřejnil na internetu týdeník Czech Business Weekly.

Záplavu asijské konfekce a bezkonkurenčně levnou nabídku obchodních řetězců považují za největší problém svého působení na místním trhu čeští výrobci oděvů. Prostor pro české výrobce na trhu se podle nich neustále zmenšuje. Výrobci ale prý mají problém i s nákupem látek na domácím trhu.

Mnohamilionové investice do výroby a nabírání zaměstnanců plánuje díky vysoké poptávce společnost Miko international, která se zabývá výrobou medových dortů. Rodinná firma, kterou před třemi lety založil arménský podnikatel Gevorg Avetisyan, dnes ve Frýdku-Místku zaměstnává 64 lidí, dříve evidovaných na úřadě práce. Dalších 15 zaměstnanců přijme během září. Od příštího týdne výroba najíždí na třísměnný provoz. Výrobní prostory ale nestačí, takže si firma hledá větší.

Akciová společnost Ahold Czech Republic, která provozuje síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova, snížila svůj základní kapitál o 600 milionů korun. Částku vyplatí svému jedinému akcionáři, kterým je společnost Ahold Czech Republic Holding z nizozemské maloobchodní skupiny Ahold. Informovala o tom ČTK s odvoláním na poslední číslo Obchodního věstníku.

Dopady hurikánu Katrina na hospodářský růst Spojených států nebudou trvalejšího charakteru a zpomalí ekonomiku jen po krátké období zhruba jednoho čtvrtletí. Na konci minulého týdne to řekl americký ministr financí John Snow a tento názor podle něho sdílí i šéf centrální banky Alan Greenspan.

Marika Táborská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme