Ekonomické informace 6. 1. 2006

Stovky škod evidují pojišťovny po sněhové kalamitě z minulých dní. Peněžní ústavy v tuzemsku stále více zajímají informace o žadatelích o úvěry a půjčky. Zabránit velkým finančním krizím by měl projekt finanční architektury, který se rozbíhá po celém světě - Světová banka ho vyzkoušela v Česku. Letecká doprava nad Německem loni opět výrazně zhoustla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Pojišťovny evidují stovky škod, které jejich klientům způsobil těžký sníh. Nejčastěji jde o poškozené střechy domů. Česká pojišťovna podle svého mluvčího Václava Bálka odhaduje dosavadní výši škod z letošní zimní kalamity na více než 100 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Bálek: Škody po kalamitě

Peněžní ústavy v tuzemsku stále více zajímají informace o žadatelích o úvěry a půjčky. Počet dotazů bank do Bankovního registru klientských informací dosáhl loni téměř jednoho milionu a 700 tisíc. Proti roku 2004 je to dvojnásobek. Podle Petra Kučery, výkonného ředitele společnosti Czech Credit Bureau, která databázi provozuje, mohou služby bankovního registru pomoci i žadatelům o úvěry.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kučera: Bankovní registr

Po téměř deseti letech soudních sporů s americkým pivovarem Anheuser-Busch smí Budějovický Budvar ve Finsku používat svou ochrannou známku Budějovický Budvar. Nejvyšší soud v Helsinkách vyhověl dovolání, které český pivovar podal před pěti lety. Rozhodnutí je konečné a nelze se proti němu odvolat.

Zabránit velkým finančním krizím by měl projekt finanční architektury, který se rozbíhá po celém světě. Světová banka ho vyzkoušela v Česku, aby odhalila nedostatky a možné problémy. Podle Jany Matesové, konzultantky Světové banky, jsme dopadli docela dobře. Až na problém se zajištěním práva věřitelů a úpadkovým právem.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Matesová: Finanční architektura

Letecká doprava nad Německem loni opět výrazně zhoustla. Německý úřad pro letovou bezpečnost celkem zaznamenal 2 milióny 870 tisíc přeletů. To je podle berlínského zpravodaje Českého rozhlasu Jiřího Hoška o 5 a půl procenta víc než v roce 2004.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Hošek: Letecká doprava nad Německem

Americký výrobce letadel Boeing získal loni tisícovku objednávek na svá komerční letadla. Rekordní zájem podpořila hlavně poptávka po nových letadlech od aerolinií v Asii a na Blízkém východě. Boeing by tak poprvé od roku 2001 mohl překonat počtem nových objednávek konkurenční evropský Airbus. V počtu dodaných strojů se mu ale nevyrovná.

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme