Ekonomické informace 6. 12. 2006

Ministerstvo financí chce zachovat pro stavbu všech bytů a domů nižší, tedy pětiprocentní sazbu DPH. Česká republika stále nesplňuje dvě ze čtyř maastrichtských kritérií pro přijetí eura. Stát chce zdaňovat elektřinu více, než je z nařízení EU nezbytně nutné. Návrh vlády zmrazit minimální mzdu vítají především drobní a střední podnikatelé. Kvůli chystanému nařízení vlády o úpravě pracovní doby a odpočinku zaměstnanců v dopravě může vzrůst nedostatek profesionálních řidičů až o třetinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bydlení | Foto: Jan Rosenauer

Ceny bytů by možná nemusely do budoucna tolik růst. Ministerstvo financí chce totiž zachovat nižší pětiprocentní sazbu DPH pro stavbu všech bytů a domů. Podle dřívějšího návrhu by na výstavbu bytů větších než 90 metrů čtverečních a domů nad 150 metrů čtverečních byla od roku 2008 uplatněna 19procentní sazba DPH. Nově by tak veškerá bytová výstavba byla považována za sociální bydlení. Na dnešním jednání to resort financí navrhne vládě. Jak by se takové opatření promítlo do cen tuzemských nemovitostí, upřesňuje viceprezident Asociace realitních kanceláří Ivan Žikeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Žikeš: DPH a ceny nemovitostí

Česká republika stále nesplňuje dvě ze čtyř maastrichtských kritérií pro přijetí eura, a to kritérium kurzové stability a dostatečně nízký schodek veřejných financí. Ten v příštím roce podle odhadů Evropské komise dosáhne až 4,1 procenta hrubého domácího produktu, a požadovaným 3 procentům se tak ani nepřiblíží, právě naopak. Přijetí eura je tak v Česku zatím stále ohroženo, a pokud vláda nepřijme opatření, která dokážou schodek dostatečně snížit, zůstane vstup do eurozony ohrožen, říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Michl: Schodek ohrožuje přijetí eura

Česko chce zdaňovat elektřinu více, než je z nařízení Evropské unie nezbytně nutné. U plynu a uhlí by měla daňová sazba odpovídat úrovni minimální sazby. Nové spotřební daně z energetických produktů zavede ministerstvo financí nejpozději 1. ledna 2008. Domácnosti tak podle analytika Patria Finance Davida Marka čeká nové zdražení elektřiny, zemního plynu a uhlí.

Návrh vlády zmrazit minimální mzdu vítají především drobní a střední podnikatelé. Po jednání tripartity to řekl předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev Jan Weisner.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Weisner: Minimální mzda

Topolánkův kabinet chce minimální mzdu zvýšit jen o 45 korun, čímž dosáhne osmitisícové hranice. Odbory naopak požadují, aby byla o 500 korun vyšší.

Akciím ve střední Evropě se daří. Burzy v Praze a Varšavě vystoupily včera na svá nová maxima. Hlavní index pražské burzy PX poprvé v historii překonal hranici 1600 bodů. Akcie tak napravují svou pošramocenou pověst, neboť po tučných výnosech v minulých letech letos i ztrácely. Jejich letošní výdělek se blíží k devíti procentům.

Kvůli chystanému nařízení vlády o úpravě pracovní doby a odpočinku zaměstnanců v dopravě může vzrůst nedostatek profesionálních řidičů až o třetinu. Už nyní jich podle sdružení autodopravců Česmad Bohemia přitom schází až 20 tisíc. Chystané nařízení má do české legislativy promítnout směrnici evropského parlamentu z roku 2002. Ta podle Česmadu omezuje možnost výkonu práce řidiče - zaměstnance takovým způsobem, že průměrně třetinu pracovní doby nebude moci k řízení vozidla využít. Mluvčí resortu dopravy Marcela Žižková ale uvedla, že zkušenosti z jiných států Unie tvrzení dopravců nedokazují.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme