Ekonomické informace 6. 4. 2001

Akcie na pražské burze silně zpevnily. ČSOB zaznamenala pokusy o proplacení falešných směnek IPB. Pověřenec hornorakouské vlády viní ČEZ z dumpingu, elektrárenská společnost to však odmítá. Podrobnosti k těmto i dalším zprávám přinášejí Ekonomické informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská burza se vzpamatovala z předchozích pětidenních sestupů, kdy klesla až na dvouleté minimum. Akcie silně zpevnily a index PX 50 se zvedl o téměř 4 procenta na 422 bodů. Nejlépe si vedl Český Telecom, který povyrostl o 8,6 procenta.

Československá obchodní banka zaznamenala pokusy o proplacení většího počtu falešných směnek akceptovaných Investiční a Poštovní bankou. Upozorňuje proto klienty, aby směnky nekupovali a neobchodovali s nimi, dokud si neprověří jejich pravost v pobočkách ČSOB. Upřesňuje Pavel Hejzlar z tiskového odboru banky.

ČEZ vyváží elektřinu za dumpingové ceny. Tvrdí to Radko Pavlovec, pověřenec hornorakouské vlády pro otázky jaderných zařízení. Průměrná vývozní cena elektřiny podle něho loni klesla o 40 procent proti roku 1997.

ČEZ Pavlovcovo tvrzení o dumpingových cenách popírá. Mluvčí Ladislav Kříž tvrdí, že vývozní ceny se dají srovnat s některými cenami pro domácnosti a že na vývozech ČEZ neprodělává.

Vláda posoudí návrh ministerstva financí prodat pohledávku za Ruskem firmě Falkon Capital. Jako jediná z osmi zájemců o deblokaci ruského dluhu splnila podmínky ministerstva.

Majetek Penzijního fondu Viva, který je v likvidaci, v žádném případě nepostačuje na plnohodnotnou výplatu vkladů všech vkladatelů. Potvrzuje to likvidátor fondu Lee Louda.

Hospodářská komora České republiky zve podnikatele, zejména malé a střední firmy, na seminář o obchodování s arabskými zeměmi. Spolu s česko-arabskou obchodní komorou ho pořádá 18. dubna.

Průměrná cena ropy by příští rok mohla spadnout na pouhých 17 USD za barel z nynějších dvaceti šesti. Tvrdí to analytik investiční banky Dresdner Kleinwort Wasserstein Mehdi Varzi, který platí za jednoho z nejuznávanějších odborníků na ropném trhu. Argumentuje tím, proti politice členů Organizace zemí vyvážejících ropu bude stát hospodářské zpomalení v řadě vyspělých zemí světa, které s sebou ponese růst zásob a tudíž pokles ceny.

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme