Ekonomické informace 6. 5. 2005

Příznivé výsledky obchodní bilance České republiky za březen potěšily kdekoho. Přebytek 6 miliard korun je nejlepším březnovým saldem od roku 1993. Podle náměstka ministra průmyslu Martina Tlapy to je důkaz dobré kondice našeho hospodářství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny a eura

Koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Tlapa: Obchodní bilance

Více než jednu a půl miliardy korun by mohl získat stát prodejem pohledávek, které dříve vesměs patřily Komerční bance. Balík pohledávek prodává společnost Kompo, dceřinná firma České konsolidační agentury. Podle jejího mluvčího Jiřího Pekárka už obě strany podepsali rámcové smlouvy o prodeji.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pekárek: Smlouva o prodeji

Německá společnost Bosch Diesel otevřela novou výrobní halu ve svém areálu v Jihlavě-Pávově. Díky investici za 3 miliardy korun vznikne více než 350 nových pracovních míst. Letos chce Bosch přijmou dalších tisíc nových zaměstnanců. Už teď zaměstnává v Jihlavě téměř 6 tisíc lidí.

Stavební skupina Skanska CZ v České republice a na Slovensku zvýšila v letošním 1. čtvrtletí meziročně provozní zisk o téměř devět procent na 279 a půl milionu korun. Tržby skupině vzrostly na 5 miliard a 600 milionů korun.

Japonský jen přestal po několika týdnech zpevňovat poté, co prohlášení čínského ministra financí utlumilo spekulace o tom, že Čína bude brzy revalvovat svou měnu.

Ačkoli sdružení zemí produkujících ropu zvyšuje těžbu a příznivě vypadají i zásoby černého zlata ve Spojených státech - což je důležitý barometr pro obchodníky - ceny ropy na světových trzích včera opět rostly. Barel Brentu stál v Londýně 51 dolar a 32 centy a americká lehká ropa se prodávala za 50 dolarů a 85 centů. U nás v minulých dnech podražil benzín - a to v průměru o dvacetník. Cena nafty ovšem stagnovala. Podle analytika společnosti Colosseum Jiřího Šťastného zdražení benzínu jen vyrovnává předchozí trend, kdy naopak výrazněji zdražila nafta. Dále už by se ale od sebe ceny nafty a benzínu vzdalovat neměly.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šťastný: Benzín

Vláda zřejmě omezí vliv ekologických orgazinací. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž předkládá vládě materiál, podle kterého by mělo dojít k zásadním změnám například ve stavebním řízení a podobně. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Peciny by tímto úkolem měla vláda úkolovat hlavně ministerstvo životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Pecina: Návrh ministerstva

Jak bude na zasedání kabinetu o materiálu hlasovat ministr životního prostředí zatím nevíme. Jeho mluvčí Karolína Šúlová řekla, že materiál přišel na ministerstvo teprve ve středu a že se s ním musí nejdříve ministr pořádně seznámit.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme