Ekonomické informace 6. 6. 2005

Český výrobce elektroniky Tesla Ecimex společně s litevskou firmou Ekranas požádají Evropskou unii o pomoc proti dovozům levných asijských výrobků. Průměrná doba nutná pro vyřízení všech náležitostí pro založení firmy činila loni v České republice 40 dní, což je v rámci Evropské unie nadprůměrně dlouho. Exportéři a investoři mířící do Ruska se konečně dočkají zákona, který jim výrazně usnadní život. K růstu návštěvnosti řady zemí přispívají velkou měrou klesající ceny letenek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spotřební elektronika | Foto: Jan Rosenauer

Český výrobce elektroniky Tesla Ecimex společně s litevskou firmou Ekranas požádají Evropskou unii o pomoc proti dovozům levných asijských výrobků. Informovala o tom agentura AFP. Jde zřejmě o první podobnou žádost české firmy. Mluvčí Tesly Ecimex Karel Petrželka uvedl, že obě firmy v blízké době zašlou Evropské komisi oficiální žádost. Tlak čínských firem prý není nebezpečný pouze pro ně, ale i pro jiné evropské výrobce a může vyvolat obavy ohledně výroby i pracovních míst. Tesla Ecimex vyrábí obrazovky a orientuje se výhradně na vývoz.

Průměrná doba nutná pro vyřízení všech náležitostí pro založení firmy činila loni v České republice 40 dní, což je v rámci zemí Evropské unie nadprůměrně dlouho. Například v Dánsku je tato lhůta desetkrát kratší. Uvedl to odborný měsíčník Lobby s odkazem na statistiku Světové banky.

Přijatá novela obchodního zákoníku, která stanovuje lhůtu pěti pracovních dnů pro provedení zápisu do obchodního rejstříku, by ale měla podle ekonomů tuto dobu výrazně zkrátit. Průměrný počet dní pro vyřízení úkonů spojených se založením podniku se výrazně liší stát od státu. Nejkratší je v Dánsku, kde založení firmy trvá čtyři dny, Francii, kde je na to třeba osm dní, či Nizozemsku, kde si to vyžádá 11 dní. Naopak delší lhůta než v Česku je například na Slovensku s 52 dny, v Portugalsku se 78 dny nebo ve Španělsku, kde založení podniku trvá v průměru 108 dní. V celé Evropské unii průměr činí zhruba 35 dní.

Exportéři a investoři mířící do Ruska se konečně dočkají zákona, který jim výrazně usnadní život. Letos by měl ruským parlamentem projít zákon o zvláštních ekonomických zónách. Maximální doba fungování zóny je plánována na 20 let a nelze ji prodloužit. Nejdelší možná doba fungování jedné firmy v zóně je pak 10 let. Jaké výhody firmám zóna přinese vypočítává mluvčí agentury Czech Trade Josef Němeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Němeček: Výhody zvláštní ekonomické zóny

K růstu návštěvnosti řady zemí přispívají velkou měrou klesající ceny letenek. Poslední dobou mohou turisté využívat stále více nízkonákladových aerolinek. Jen v Praze mají dvaceti procentní podíl na všech přistáních a odborníci očekávají, že jejich růst bude pokračovat. To podle Jaromíra Beránka ze společnosti MAG Consalting výrazně pomáhá rozvoji turistického ruchu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Beránek: Nízkonákladové aerolinie pomáhají rozvoji turistického ruchu

Více si o vlivu nízkonákladových aerolinek na náš turistický ruch povíme i v dnešním ekonomickém magazínu.

Firma JSP International dnes v Chebu slavnostně zahájí výstavbu svého závodu na zpracování plastů. Původem japonský chemický gigant se zaměřuje na zpracování plastických pěn a pryskyřic. V Chebu hodlá investovat více než jednu miliardu korun a pracovní místa zde prý najdou lidé všech kvalifikací. Podrobnosti dodává mluvčí vládní agentury pro podporu podnikání a investic Jana Víšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Víšková: JSP International v Chebu

David Vandrovec, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme