Ekonomické informace 6. 9. 2001

Vláda přijala návrh státního rozpočtu na příští rok a rozhodla o prodeji Českých radiokomunikací. Za 177 miliónů dolarů je získá konsorcium Tele Danmark a Deutsche Bank. Společnost Škoda jaderné strojírenství se chystá dobýt Spojené státy. Další zahraniční investoři se zajímají o kopřivnickou průmyslovou zónu. Podrobnosti k těmto i dalším zprávám přinášejí Ekonomické informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Deficit by měl lehce přesáhnout 52 miliardy při příjmech 700 miliard a výdajích o 52 miliardy vyšších. Státní dluh České republiky by se tak v příštím roce zvýšil na 408 miliard, což je 18 procent hrubého domácího produktu. Ministr financí Jiří Rusnok věří, že návrh rozpočtu poslaneckou sněmovnou projde.

Stát prodá svůj podíl v Českých radiokomunikacích konsorciu TeleDanmark a Deutsche Bank. Potvrdila to Petra Hajíčková z tiskového oddělení ministerstva financí.

Mluvčí úřadu vlády Libor Rouček dodává technické podmínky.

Tedy 20 %, pokud se výnos bude pohybovat mezi 120 a 150 milióny dolarů a 40 procent, pokud bude vyšší. Pokud se započtou dividendy a daňové příjmy, měl by stát získat z Radiokomunikací přes dvacet miliard korun.

Od 1. října se mění mezibankovní dohoda o poplatcích za výběr z bankomatů. ČSOB oznámila, že pro své klienty nebude zavádět poplatek za výběr z bankomatů jiných bank.

Mostecká pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny zveřejní do konce září všechny své dlužníky na internetových stránkách. Jak zjistila Eva Holá z Českého rozhlasu Ústí nad Labem, pacienti tam ale najdou i další důležité informace.

Akciová společnost Škoda jaderné strojírenství zlepšuje své hospodářské výsledky. Teď se ale musí vyrovnat s ukončením dodávek pro Jadernou elektrárnu Temelín. Proto omezí sortiment výroby. Dobýt chce Spojené státy, kde nastává nový boom jaderné energetiky. Podle generálního ředitele Jiřího Borovce jsou nutné i personální změny.

Firma právě získala zakázku od německé společnosti GNB na výrobu kontejnerů pro skladování vyhořelého jaderného paliva za několik desítek milionů eur.

Německá vláda včera schválila návrh zákona o ústupu od programu jaderné energetiky. Jaderné elektrárny by měly ukončit svoji činnost do roku 2020.

Zájem zahraničních investorů o kopřivnickou průmyslovou zónu Vlčovice roste. Po britské firmě Dura, která tento týden začala stavět novou továrnu, je na spadnutí další smlouva o prodeji pozemků. Potvrdil to starosta Kopřivnice Jiří Tichánek.

Elektrárenská společnost ČEZ připravuje na příští rok takzvané duhové ceny. V souvislosti s otevřením části trhu konkurenci zavede různé ceny, které budou barevně odlišené. Tvrdí, že celkově to bude znamenat zlevnění elektřiny. Jednotlivé barvy začne ČEZ nabízet nejprve velkým, tzv. oprávněným zákazníkům a také distribučním společnostem, které je mohou zprostředkovat i domácnostem.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme