Ekonomické informace 7. 11. 2002

Prověřit pevnost koaliční vlády, poslat impuls devizovému trhu ale také signál ratingovým agenturám - to všechno by mohlo dnešní hlasování o státním rozpočtu na rok 2003. V prvním čtení se budou poslanci zabývat příjmy a výdaji státní kasy pro příští rok, a tedy i navrhovaným 111miliardový schodkem. Mnoho zemědělských družstev brání vydání majetkových podílů bývalým soukromým zemědělcům. Mezi zhruba tisíc lidí by přitom mělo být rozděleno asi 15 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Prověřit pevnost koaliční vlády, poslat impuls devizovému trhu ale také signál ratingovým agenturám - to všechno by mohlo dnešní hlasování o státním rozpočtu na rok 2003. V prvním čtení se budou poslanci zabývat příjmy a výdaji státní kasy pro příští rok, a tedy i navrhovaným 111miliardový schodkem. Reakce finančních odborníků na výsledek dnešního jednání o státním rozpočtu na sebe prý nenechá dlouho čekat, tvrdí analytik společnosti Böhm and Partner Alexander Tóth.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Tóth o reakci na rozpočet

Mnoho zemědělských družstev brání vydání majetkových podílů bývalým soukromým zemědělcům. Mezi zhruba tisíc lidí by přitom mělo být rozděleno asi 15 miliard korun. Družstva ale často nabízejí jen veřejně neobchodovatelné akcie nebo nepotřebné stroje. Jak postupovat v situaci, kdy družstvo brání vypořádání majetku, prozradil právník kanceláře ochránce veřejných práv Petr Lesa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Lesa radí, jak na družstvo

Další významná mlékárenská firma zvyšuje ceny. Ke dvěma největším tuzemským mlékárnám Madetě a Olmě, se připojí také Mlékárna Klatovy, nejsilnější producent mléka v západních Čechách. Důvodem připravovaného zdražení je celoroční propad cen tvrdých sýrů a zvyšující se ceny nakupovaného mléka. Nárůst cen u klatovské mlékárny by měl korespondovat se zdražením nejsilnějších konkurentů. Jihočeská Madeta oznámila zdražení svých výrobků s výjimkou mléka o tři až pět procent, olomoucká Olma od 1. listopadu zvýšila ceny v podobném rozsahu, ale pouze u másla.

Průměrná sazba hypotečních úvěrů poskytnutých se státní finanční podporou klesla v září na 7,36 procenta. Na počátku roku to přitom bylo těsně pod osmi procenty. Při snížení průměrné sazby za celý rok pod sedm procent klesne také státní podpora- a to o jeden procentní bod. V současné době podporuje stát hypotéky na pořízení nové nemovitosti jedním procentem, mladí lidé do 36 let získají při pořízení staršího bydlení podporu tří procent. Při poklesu průměrné sazby za letošek pod sedm procent by tak podpora nových bytů klesla na nulu a u starších na dvě procenta.

Na začátku jsou jednání Řecka s naším Aerem vodochody o dodávkách lehkých bitevníků L-159. Řecko je tak první zemí Severoatlantické aliance, která se oficiálně zajímá o vyzbrojení L-159. Nejaktuálnější je ale pro Vodochodskou zbrojovku vývoz těchto osmi letadel do Keni.

V Praze se dnes sejdou ministři zemědělství deseti kandidátských zemí s představiteli Evropské komise. Budou jednat o penězích pro farmářský sektor po rozšíření a to po té, co se Evropská unie dohodla na tom, kolik peněz rolníkům z nových členských zemí vydá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více už náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich

Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme