Ekonomické informace 7. 3. 2002

Dvacet miliard korun chce vláda ušetřit tím, že si půjčí na nákup stíhaček Gripen od státní České exportní banky. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka jde pouze o překlenovací úvěr, který stát splatí v roce 2005 z výnosů privatizace. Vláda se chce ale pojistit a proto ponechává ve sněmovně návrh zákona na 58miliardový úvěr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Ministři také rozhodli, že urychlí převod problematických pohledávek z Československé obchodní banky do Konsolidační agentury. Tzv. černé, tedy nejhůře dobytné dluhy v hodnotě 49 miliard už v agentuře jsou. Zbývá ještě rozhodnout o tzv. šedých, to znamená sporných pohledávkách. Ty odhadl ministr financí Jiří Rusnok asi na 125 miliard korun. ČSOB má lhůtu do konce března, aby posoudila, které z nich si ponechá a které předá agentuře.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Rusnok o IPB

Zástupci společnosti LNM Holdings podepsali dohodu o utajení informací v Nové huti a Vítkovicích. Zahájili tak přípravu koupě dvou ostravských hutních podniků. Mediální zástupkyně holdingu Aňa Sarin potvrdila, že tato firma má zájem i o další podniky v České republice.

Jednání se zástupci Nové huti navázalo na vládní rozhodnutí z letošního 4.února. To firmě udělilo exkluzivitu při vyjednávání o kapitálovém vstupu do tohoto podniku. O koupi vítkovických hutí se společnost LNM Holdings utká s pěticí dalších zájemců. Mluvčí Vítkovic Lenka Hatlapatková to ale potvrdit nemohla.

Privatizace a restrukturalizace je jenom jedním z problémů ocelářství. Teď se k nim možná přidá i ochranářské opatření Spojených států, které od 20. března zavádějí až třicetiprocentní clo na některé výrobky. Evropská unie, jak z Bruselu informuje Milan Fridrich zatím nepřipravuje žádná odvetná opatření. Komise chce zatím vyčkat a stěžovat si na Spojené státy u Světové obchodní organizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Fridrich: EU a ocelářství

Střední podniky už nechtějí spoléhat jen na sliby politiků. Hospodářská komora má konkrétní představu, jak by měly vypadat za působení budoucí vlády. Změnit by se měly podle presidenta komory Zdeňka Sommera především její pravomoci. Nutné je také odstranit zbytečnou byrokracii při zakládání nových firem, zlepšit podmínky pro vymáhání pohledávek a snížit daňové zatížení právnických osob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z.Sommer: Střední podniky

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme