Ekonomické informace 7. 5. 2001

Praha souhlasí s navrhovaným přechodným obdobím pro volný pohyb kapitálu po našem vstupu do EU. V loňském roce výrazně vzrostl dovoz vojenského materiálu. Po zrušení slovenské dovozní přirážky stoupl český export na Slovensko. Podrobnosti přinášejí Ekonomické informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká republika je připravena souhlasit s omezením prodeje půdy cizincům na sedm let a nemovitostí na pět let. Toto přechodné období v kapitole volný pohyb kapitálu navrhla české straně Evropská komise. Jednání unie a kandidátských zemí ve švédském Nyköpingu ukázalo, že jiná situace je kolem volného pohybu pracovních sil. Rakousko a Německo chtějí omezit možnost práce pro občany nových zemí Unie až na sedm let, což kandidátské státy odmítají. O tom už zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.

Dovoz vojenského materiálu do České republiky v loňském roce rapidně stoupl o 54 miliónu dolarů. Vývoz zbraní naopak mírně poklesl. Podle mluvčí ministerstva průmyslu Anny Stárkové tak deficit obchodu s těmito ještě nedávno stabilně přebytkovými produkty překročil 70 miliónů dolarů.

Český vývoz na Slovensko, po letošním zrušení slovenské dovozní přirážky, v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl skoro o třetinu na téměř 25 miliard korun. Dovoz se zvýšil o 19 procent. Splnily se tak předpoklady, že zrušení pomůže především spolupráci ve výrobě. Příkladem může být zahájení produkce autobusů Karosa ve slovenské Dětvě. Českému exportu v prvním čtvrtletí vévodila především motorová vozidla, zatímco v dovozu dominovaly železo, ocel, paliva a oleje.

Slovenská vláda hledá způsob jak uhradit dluhy Slovenských drah vůči rozvodným energetickým závodům, které opakovaně hrozí přerušením dodávek elektrické energie. Kromě zahraničního úvěru v hodnotě více než 1,6 miliardy korun připadá v úvahu i tzv. trojstranný zápočet vzájemných pohledávek. Podle mluvčího železnice Miloše Cikovského zbývá ještě ověřit, zda podobnou operaci slovenské zákony vůbec umožňují.

Tepelná elektrárna Chvaletice očekává, že po úplném spuštění jaderné elektrárny v Temelíně její produkce nejspíše klesne. Náklady na výrobu elektřiny totiž patří v rámci společnosti ČEZ ve Chvaleticích k nejvyšším. Podle ředitele Lumíra Jedryščíka je pravděpodobné, že chvaletická elektrárna bude napříště hlavně zajišťovat udržovaní velmi vysokého napětí v elektrizační síti regionu.

Porobetonka Hebel v Chlumčanech na Plzeňsku si brzy změní majitele. Jak potvrdila mluvčí Hana Šimánová, dosavadní vlastník - nadnárodní koncern Proisac - totiž prodává celou svou divizi výroby vápna a porobetonu.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme