Ekonomické informace 7. 6. 2002

Škoda Praha postaví v Mexiku paroplynovou elektrárnu za tři a půl miliardy korun. Konsorcium IOC neovládne Českou rafinérskou. Vítkovice začaly vydávat směnky svým věřitelům. Čerpací stanice Petra jsou znovu na prodej.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Škoda Praha postaví v Mexiku paroplynovou elektrárnu za tři a půl miliardy korun. Kontrakt o stavbě v městě Monterrey podepsali zástupci Škody a mexické společnosti Genermex. Elektrárna by se má rozběhnout už za 24 měsíců. Podle generálního ředitele Škody Praha Jana Řičici byl boj o tuto zakázku v mezinárodní konkurenci velmi tvrdý.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Řičica - elektrárna pro Mexiko

Konsorcium IOC, které tvoří společnosti Shell, Conoco a Agip, neovládne Českou rafinérskou. Konsorcium vlastní dohromady 49 procent akcií a má předkupní právo na zbývající podíl v případě privatizace holdingu Unipetrol, do kterého Česká rafinérská patří. Shell a Agip oznámily, že nabídku určitě nevyužijí. Třetí člen konsorcia - společnost Conoco - chce počkat do doby, kdy se vyřeší spor uvnitř Unipetrolu o předávacích cenách.

Společnost Vítkovice začala vydávat směnky svým věřitelům. Je to jedna ze součástí vyrovnání, o kterém rozhodl Krajský soud v Ostravě. Směnky s avalem České konsolidační agentury budou Vítkovice podle mluvčí Lenky Hatlapatkové vydávat až do 20. června.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Hatlapatková - směnky Vítkovic

Peníze určené k výplatě věřitelů získaly Vítkovice prodejem své dceřinné společnosti Vítkovice Steel, kterou koupil státní Osinek.

Dozorčí rada České konsolidační agentury se neshodla na balíku pohledávek určených k prodeji, a bude o nich znovu jednat příští týden. Podle mluvčího agentury Jiřího Pekárka ale "v zásadě už panuje shoda" na všech záležitostech spojených s tímto blokem.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pekárek - konsolidační agentura

Hodnota problematických aktiv by se měla pohybovat mezi 30 až 40 miliardami korun a do balíku by se měly dostat i některé pohledávky bývalé IPB. O koupi tohoto bloku mají zájem například skupina PPF, Epic, GE Capital, Goldman Sachs či Penta.

Čerpací stanice Petra jsou znovu na prodej. Zopakuje se tak podruhé vůbec největší dražba v české historii. Nejnižší podání na síť 36 čerpadel je podle Libora Nevšímala z aukční síně Naxos skoro 353 miliónů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Nevšímal - Petra v dražbě

Do další fáze se posunulo jednání o stavbě nové testovací dráhy mladoboleslavské Škodovky. Takzvanému polygonu dalo doporučení ministerstvo životního prostředí, odpůrců má ale i nadále dost. Podle Romana Melišky z tiskového odboru Škody firma zatím zkouší své vozy v Německu.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Meliška - polygon

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme