Ekonomické informace 7. 8. 2001

Skončí nákladní lodní doprava na Labi? Nejen na to se pokoušíme odpovědět. Hovoříme i o konkursu hutní a strojírenské společnosti Vítkovice, o financování oprav panelových domů a startu přijímání žádostí o dotace na úhradu opatření proti slintavce a kulhavce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Československá plavba labská končí. Dluhy společnosti se základním kapitálem dvě miliardy v současnosti přesahují miliardu korun. Firma dluží i necelé tisícovce svých pracovníků mzdy zhruba za 28 miliónů korun. Pomoci měl stát, vláda to ale odmítla. Stejně se rozhodli i věřitelé v čele s Československou obchodní bankou. Podle generálního ředitele Jaroslava Vávry nebyla jiná cesta než společnost poslat do konkursu. To může znamenat i konec nákladní dopravy na Labi.

Naopak konkurs, a zdá se už definitivně, se podařilo odvrátit hutní a strojírenské společnosti Vítkovice. Krajský soud v Ostravě totiž potvrdil její dohodu s věřiteli o vyrovnání. Soudní rozhodnutí ještě, jak zdůraznil ředitel podniku Radima Valas, musí nabýt právní moci.

Financování podpory oprav panelových domů se může zdržet. Podle ředitele fondu Jana Wagnera sice vláda koncem července schválila nařízení, kterým převedla financování programu na fond, ale nevyužila svého práva vybrat přímo realizační banku. Fond tak bude muset vyhlásit veřejnou obchodní soutěž.

Agentury ministerstva zemědělství dnes začínají přijímat žádosti o dotace na úhradu nákladů vynaložených na ochranu před kulhavkou a slintavkou. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Pavla Kováře vláda na tyto účely vyčlenila částku 100 miliónů korun.

Celkem 320 milionů korun chce v Plzni v industriální zóně Borská pole investovat do nového průmyslového komplexu holandský koncern Driessen. Už na počátku října tady začne vyrábět plastové a hliníkové interiéry do letadel, vlaků a lodí. Podrobnosti připojuje v závěru dnešních Ekonomických informací Jana Mertová.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme