Ekonomické informace 7. 9. 2005

Růst cen pohonných hmot pokračuje. Česko se připojilo k dohodě o uvolnění ropných rezerv. Mimořádná valná hromada Unipetrolu zamítla návrh menšinových akcionářů na změnu stanov společnosti. České dráhy za prvních sedm měsíců letošního roku zvýšily tržby z osobní dopravy o více než 3 a půl procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceník čerpací stanice | Zdroj: ČTK

Pohonné hmoty v Česku stále zdražují. Včera se cena benzinu opět zvýšila o 1,20 za litr a vyšplhala se tak na průměrných 32 korun a 21 haléřů. Ministerstvo financí přesto spotřební daně z pohonných hmot snižovat nehodlá. Podle ministra Bohuslava Sobotky to ale rozhodně není proto, že by stát na těchto daních při rostoucí ceně nafty a benzinu vydělával, jak tvrdí opozice. Není to totiž pravda.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Spotřební daň z pohonných hmot

Česko uvolní ropné rezervy. Připojí se tak k dohodě, podle které západní země koordinovaně uvolňují na trh rezervy ropy a ropných produktů, aby zmírnily nedostatek benzinu v USA. Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Jana Žižky ale potřeba uvolnění zásob není.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Žižka: V Česku je benzinu dostatek

Evropská komise chce, aby velké ropné společnosti v Evropě zvýšily svoje kapacity. Vysoké ceny ropy prý částečně mohou za zpomalení tempa růstu evropské ekonomiky. Komise chce také podporovat další investice do rafinerií, ropovodů a plynovodů.

Současný cenový ropný šok, který vytváří nejistotu ve světové ekonomice, zdaleka není překonán. Řekl to hlavní ekonom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Jean-Philippe Cotis. Podle něj nemá OECD ani konkrétní představu, co bude následovat.

Saúdská Arábie snížila cenu ropy, která bude v říjnu na vývoz do Spojených států a Evropy. Země tak hodlá posílit zásobování a snížit vysoké světové ceny ropy po hurikánu Katrina.

Poptávka po energiích se v celém světě do roku 2030 zvýší o více než 50 procent a nejvíce ji budou nadále uspokojovat ropa a zemní plyn. Obnovitelné zdroje budou naopak hrát jen okrajovou roli. Na konferenci "Offshore Europe" to ve skotském Aberdeenu předpověděl šéf společnosti ExxonMobil International Robert Olsen.

Mimořádná valná hromada společnosti Unipetrol zamítla návrh menšinových akcionářů na změnu stanov společnosti. Nový většinový vlastník PKN Orlen tak bude o změnách ve firmě moci rozhodovat bez nutnosti souhlasu drobných podílníků.

České dráhy za prvních sedm měsíců letošního roku zvýšily tržby z osobní dopravy o více než 3 a půl procenta na 2 a tři čtvrtě miliardy korun. Dráhy přepravily 102 milionů pasažérů, což zhruba odpovídá stejnému období loňského roku.

Krajský soud v Brně zamítl žalobu Komory veterinárních lékařů proti pokutě 200.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za omezení konkurence. Komora ve svém řádu nezákonně stanovovala, že veterinář nesmí přijmout zakázku od chovatele, který byl zákazníkem jiného kolegy a neměl k němu dosud vyrovnané závazky.

Adamovský výrobce tiskařských ofsetových strojů Adast uvolní v následujících pěti letech části svého výrobního areálu a nabídne je jiným firmám. Změny v organizaci továrního komplexu by měly zefektivnit výrobu i logistiku firmy. Celkové náklady na restrukturalizaci areálu dosáhnou zhruba 150 milionů korun. Firma očekává, že návratnost investic vložených do změn v areálu se bude pohybovat kolem tří let.

Marika Táborská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme