Ekonomické informace 7. 9. 2006

Nepříznivý vývoj letního počasí se podepsal na výnosech brambor. Proti loňsku zemědělci sklidí třetinu. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poors upozornila Česko, že by mu mohla zhoršit hodnocení, pokud se nové vládě nepodaří udržet pod kontrolou rozpočtový deficit. Při nákupu v drogeriích je 65 procent Čechů věrných osvědčeným značkám. Rozdíly mezi cenami nových automobilů jsou v jednotlivých zemích Evropské unie stále obrovské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

doprava | Foto: Jan Rosenauer

Nepříznivý vývoj letního počasí se podepsal na výnosech brambor. Proti loňsku zemědělci sklidí třetinu. Brambory bude potřeba dovážet, a to za vyšší ceny, protože výpadek produkce je v sousedním Polsku i v dalších okolních zemích. Na cenách v obchodech se to už projevuje. Podle předsedy zemědělského svazu Miroslava Jirovského ale vzniká podstatná část ceny brambor u obchodníků, kteří nasazují vysoké marže.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Jirovský: Cena brambor

Stále více českého syrového mléka končí za hranicemi, a to hlavně kvůli vyšším výkupním cenám. Jak dodává Vlastimil Kratochvíl z odbytového družstva Mlecoop Praha, export roste každým rokem a dnes farmáři vyvážejí více než milion litrů denně.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poors upozornila Česko, že by mu mohla zhoršit hodnocení, pokud se nové vládě nepodaří udržet pod kontrolou rozpočtový deficit. Agentura loni v listopadu dala českému ratingu pozitivní výhled, změnit by ho mohla na stabilní. Česká koruna na tuto zprávu reagovala mírným oslabením.

Při nákupu v drogeriích je 65 procent Čechů věrných osvědčeným značkám. Z výzkumu společností Incoma Research a GFK také vyplývá, že lidé se postupně odklánějí od nákupů drogerie v hypermarketech a čím dál víc vyhledávají specializované prodejny. Potvrzuje to Zdeněk Skála z Incomy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Skála: Lidé důvěřují v drogerii osvědčeným značkám

Rozdíly mezi cenami nových automobilů jsou v jednotlivých zemích Evropské unie stále obrovské. Vyplývá to z pravidelné zprávy Evropské komise. Za propastnými rozdíly cen v různých částech Evropy stojí podle ekonoma České spořitelny Petra Zahradníka především různá výše daně z přidané hodnoty.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zahradník: Rozdíly v cenách aut v zemích EU

Bez DPH jsou ale auta v Dánsku nejlevnější a naopak v Česku z celé pětadvacítky nejdražší. Stojí o 7 procent víc, než je evropský průměr.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme