Ekonomické informace 7. 9. 2007

Brambory, jako jedna z mála základních potravin, zřejmě zlevní. Český statistický úřad dnes vystaví ekonomice vysvědčení za první pololetí roku. Městům a obcím chybí 60 miliard korun na dofinancování projektů, které souvisejí se závazkem Česka vylepšit do roku 2010 systém čistění odpadních vod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

brambory | Foto: CECS

Brambory, jako jedna z mála základních potravin, zřejmě zlevní. Očekávaná sklizeň by se podle Českého statistického úřadu měla proti loňsku zvýšit skoro o devět procent na 750 tisíc tun. Jak tvrdí zemědělský analytik Petr Havel, nebude se tak opakovat loňský scénář, kdy byl v celé Evropě brambor nedostatek.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Havel: Brambory

Český statistický úřad dnes vystaví ekonomice vysvědčení za první pololetí roku. V prvním čtvrtletí se výkonnost české ekonomiky zvýšila o 6,1 procenta. I ve druhém podle ekonoma Vladimíra Pikory ze společnosti Next finance ekonomika roste velmi rychlým tempem, a tak hrubý domácí produkt mnohé nejspíš překvapí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora. Hrubý domácí produkt

Městům a obcím chybí 60 miliard korun na dofinancování projektů, které souvisejí se závazkem Česka vylepšit do roku 2010 systém čistění odpadních vod. Uvedl to hejtman Libereckého kraje Petr Skokan. Čerpání evropských peněz podle vodohospodářů ohrožují zejména nové podmínky ministerstva životní prostředí.

To se ale brání tím, že postupuje podle požadavků Evropské komise. Vodohospodáři tvrdí, že pokud obce dotace nedostanou a budou muset financovat projekty z vlastních rozpočtů, dojde ke zdražení vodného a stočného.

Evropská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rovných 4 procentech. Ještě před měsícem přitom naznačovala její zvýšení. Banka však musela další zpřísnění měnové politiky odložit proto, že mezitím finanční trhy zažily silné otřesy, které by mohly podkopat celou ekonomiku.

K důrazné reformě Mezinárodního měnového fondu ve prospěch rozvojového světa vyzval kandidát Evropské unie na nejvyšší funkci v této instituci, Francouz Dominique Strauss-Kahn. Podle něho by rozvojové ekonomiky měly mít větší slovo při rozhodování. Protikandidátem Strausse-Kahna je bývalý guvernér České národní banky a někdejší premiér Josef Tošovský.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme