Ekonomické informace 8. 10. 2001

Ofenzíva spojenců proti terorismu by neměla mít žádný bezprostřední dopad na Českou ekonomiku. Do Komerční banky vstupuje nový majitel. V roli většinového akcionáře se dnes na valné hromadě poprvé představí Societé Generale. Válcovny plechu Frýdek - Místek propustí jednu desetinu zaměstnanců. V Praze dnes začíná desátá mezinárodní protikorupční konference.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ofenzíva spojenců proti terorismu by neměla mít žádný bezprostřední dopad na Českou ekonomiku. Za určitých podmínek by mohla zdražit ropa a tedy i benzín. Ovšem Organizace zemí vyvážejících ropu už v minulých dnech několikrát důrazně prohlásila, že nechce připustit zvýšení cen ropy. Navíc této suroviny je například ve státních rezervách rozhodujících zemí dostatečná zásoba. Měnové kursy mohou kolísat. V této souvislosti je třeba říci, že česká koruna má předpoklady k tomu, aby eventuelně posilovala. Jak připomíná Ivo Nejdl z Raiffeisenbank, investoři budou hledat bezpečí.

Posilování dolaru ale není vůbec jisté. Velké výkyvy lze čekat u kapitálových trhů. Ty ale z hlediska úspor občanů České republiky nehrají tak velkou roli jako třeba ve Spojených státech. V každém případě, kdo nechce riskantně spekulovat, neměl by při rozhodování o akciích podlehnout panice. Pokud jde o možná rizika teroristické odvety, naše důležité podniky přijaly bezpečnostní opatření už po jedenáctém září, což potvrzuje například mluvčí společnosti Český Telecom Vladan Crha.

Do Komerční banky vstupuje nový majitel. V roli většinového akcionáře se dnes na valné hromadě poprvé představí Societé Generale. Co by se dnes dopoledne mělo stát, o tom mluvčí Komerční banky Marie Růžičková.

Válcovny plechu Frýdek - Místek propustí jednu desetinu zaměstnanců. Podle mluvčího Miroslava Nahodila je to kvůli nedostatku zakázek pro válcovnu za studena.

V Praze dnes začíná desátá mezinárodní protikorupční konference. Svým projevem ji otevře premiér Miloš Zeman. Lidi, bojující proti korupci včera na slavnostním večeru ocenil i prezident Václav Havel. Řekl, že ti, kdo odhalují případy korupce a mnohdy přitom riskují život, se tím zasazují o smysluplné soužití svobodných obyvatel celého světa.

Město Pzeň s definitivní platností odmítlo investici mexické firmy Nemak. Více ví Jana Mertová.

Německá společnost EnBW včera uzavřela jeden ze dvou reaktorů v jaderné elektrárně Philippsburg kvůli pochybnostem o bezpečnostním systému. Hrozí jí pokuta několik miliónů marek. Podle státního jaderného dozoru totiž elektrárna zlehčila srpnovou poruchu na chladícím a bezpečnostním systému, kterou dozor označuje jako závažnou. A reaktor nechala v provozu. Německá elektrárna toto tvrzení odmítá. Reaktor teď nicnémě odpojila.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme