Ekonomické informace 8. 10. 2001

Ofenzíva spojenců proti terorismu by neměla mít žádný bezprostřední dopad na Českou ekonomiku. Do Komerční banky vstupuje nový majitel. V roli většinového akcionáře se dnes na valné hromadě poprvé představí Societé Generale. Válcovny plechu Frýdek - Místek propustí jednu desetinu zaměstnanců. V Praze dnes začíná desátá mezinárodní protikorupční konference.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ofenzíva spojenců proti terorismu by neměla mít žádný bezprostřední dopad na Českou ekonomiku. Za určitých podmínek by mohla zdražit ropa a tedy i benzín. Ovšem Organizace zemí vyvážejících ropu už v minulých dnech několikrát důrazně prohlásila, že nechce připustit zvýšení cen ropy. Navíc této suroviny je například ve státních rezervách rozhodujících zemí dostatečná zásoba. Měnové kursy mohou kolísat. V této souvislosti je třeba říci, že česká koruna má předpoklady k tomu, aby eventuelně posilovala. Jak připomíná Ivo Nejdl z Raiffeisenbank, investoři budou hledat bezpečí.

Posilování dolaru ale není vůbec jisté. Velké výkyvy lze čekat u kapitálových trhů. Ty ale z hlediska úspor občanů České republiky nehrají tak velkou roli jako třeba ve Spojených státech. V každém případě, kdo nechce riskantně spekulovat, neměl by při rozhodování o akciích podlehnout panice. Pokud jde o možná rizika teroristické odvety, naše důležité podniky přijaly bezpečnostní opatření už po jedenáctém září, což potvrzuje například mluvčí společnosti Český Telecom Vladan Crha.

Do Komerční banky vstupuje nový majitel. V roli většinového akcionáře se dnes na valné hromadě poprvé představí Societé Generale. Co by se dnes dopoledne mělo stát, o tom mluvčí Komerční banky Marie Růžičková.

Válcovny plechu Frýdek - Místek propustí jednu desetinu zaměstnanců. Podle mluvčího Miroslava Nahodila je to kvůli nedostatku zakázek pro válcovnu za studena.

V Praze dnes začíná desátá mezinárodní protikorupční konference. Svým projevem ji otevře premiér Miloš Zeman. Lidi, bojující proti korupci včera na slavnostním večeru ocenil i prezident Václav Havel. Řekl, že ti, kdo odhalují případy korupce a mnohdy přitom riskují život, se tím zasazují o smysluplné soužití svobodných obyvatel celého světa.

Město Pzeň s definitivní platností odmítlo investici mexické firmy Nemak. Více ví Jana Mertová.

Německá společnost EnBW včera uzavřela jeden ze dvou reaktorů v jaderné elektrárně Philippsburg kvůli pochybnostem o bezpečnostním systému. Hrozí jí pokuta několik miliónů marek. Podle státního jaderného dozoru totiž elektrárna zlehčila srpnovou poruchu na chladícím a bezpečnostním systému, kterou dozor označuje jako závažnou. A reaktor nechala v provozu. Německá elektrárna toto tvrzení odmítá. Reaktor teď nicnémě odpojila.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme