Ekonomické informace 8. 11. 2002

Poslanci by měli v prvním čtení hlasovat o základním rámci rozpočtu na příští rok. Vládní návrh počítá se schodkem 111 miliard korun. Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji nezaměstnanosti a inflace v minulém měsíci. Odstraňování škod po povodních oživilo stavebnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2003 je o krok blíž k tomu, aby ve sněmovně prošel prvním čtením. Navržený přibližně 111miliardový deficit udrží ve hře unionistka Hana Marvanová, a to tím, že při hlasování odejde ze Sněmovny. Dohadování o konkrétních částkách a jejich určení by přišlo na řadu v kole druhém. Už teď ale ministr financí Bohuslav Sobotka upozorňuje na to, že rozpočet je oproti jiným letům realističtější, protože počítá s nižšími příjmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Rozpočet

Naše měna zareagovala na komentáře poslanců k návrhu rozpočtu posílením na 30 korun a 86 haléřů za euro.

Našli nezaměstnaní lidé během října práci, nebo ne - to dnes zveřejní Český statistický úřad. Výše nezaměstnanosti za 10. měsíc by měla být podle analytiků stejná jako na konci září, tedy 9,4 desetiny procenta. V říjnu totiž, stejně jako každý rok, nastoupilo mnoho čerstvých absolventů škol do zaměstnání. Právě to by mělo zabránit růstu počtu lidí bez práce. Jak se bude nezaměstnanost vyvíjet v příštích měsících? To prozradil analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Nejdl: Prognóza nezaměstnanosti

Dvoumístných čísel přitom nezaměstnanost v České republice ještě nikdy nedosáhla.

Český statistický úřad dnes také zveřejní výši říjnové inflace. Ta by měla podle analytiků klesnout, a to hlavně díky nižším cenám potravin a pohonných hmot, zlevnění plynu pro domácnosti a tradičně sezónnímu výprodeji cestovních kanceláří. Podle analytika Patria finance Davida Marka bude inflace nejnižší od roku 1993.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Inflace

Jak by měly růst ceny v budoucnu - to naznačila v nové inflační prognóze Česká národní banka. Vychází přitom ze stability úrokových sazeb v roce 2003. V říjnu příštího roku tak očekává inflaci v rozmezí 1,5 až 2,9 procenta, v březnu 2004 pak 1,7 až 3,1 procenta.

Odstraňování škod po povodních oživilo v září stavebnictví. Opravy budov a infrastruktury totiž zvedly stavební výrobu meziročně o 6,7 procenta. Výstavba nových domů se naopak nezvýšila. Jak potvrdil analytik Volks Bank CZ Vladimír Pikora, největší růst toto odvětví teprve čeká.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Vývoj ve stavebnictví

Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme