Ekonomické informace 8. 12. 2004

Statistici dnes zveřejní nejnovější údaje o inflaci. Vláda rozhodne, jestli mezi uchazeči o Český Telecom budou pouze telekomunikační operátoři, nebo i další investoři. Fond národního majetku by se měl zaručit společnosti Čepro za úvěr přesahující dvě a půl miliardy. Podnikatelé volají po rychlé reformě právního systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Spotřebitelské ceny jdou dolů, a tak listopadová inflace bude nižší než v předchozím měsíci. Hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová ji odhaduje na necelá tři procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Odhad inflace

Ještě během prosince chce ministerstvo financí oslovit uchazeče o státní podíl v Českém Telecomu. Vláda dnes rozhodne, jestli mezi nimi budou pouze telekomunikační operátoři anebo i další možní investoři. Šéf resortu Bohuslav Sobotka nechce privatizaci zbytečně prodlužovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Privatizace Telecomu

Fond národního majetku by se měl zaručit společnosti Čepro za úvěr přesahující dvě a půl miliardy. O souhlasu s poskytnutím garance dnes bude jednat vláda. Firma zatím u soudu odvrátila exekuci kvůli údajné víc než dvou a půl miliardové pohledávce společnosti Al Batal. Ta se ale ještě může odvolat. Informuje mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Krainová: Státní záruka za Čepro

Ministr zemědělství Jaroslav Palas se chce 15. prosince setkat s představiteli obchodních řetězců a jednat s nimi o podmínkách, za kterých odebírají zboží od prvovýrobců a zpracovatelů. Nelíbí se mu kromě jiného tlak řetězců na nižší ceny, který podle něj vede k horší kvalitě potravin.

Podnikatelé potřebují rychlou reformu právního systému, především úpadkového práva a obchodního zákona. Shodli se na tom naši i zahraniční odborníci na konferenci Evropsko-českého fóra. Nejasnost zákonů a pomalá práce soudů už podle nich začíná odhánět investory. Potvrzuje to generální ředitel českého zastoupení firmy Shell Pavel Šenych.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Šenych: Reforma právního systému

Evropská unie ocenila pokrok, který nové členské země udělaly, aby mohly přijmout euro za svou měnu do roku 2010. Jde o snižování rozpočtových deficitů a inflace, kontrolu veřejného dluhu a další kritéria. Podle posledních testů mají nejblíže ke vstupu do eurozóny Estonsko, Litva a Slovinsko.

Americký dolar se dostal na další historické minimum vůči euru. Investoři nedbali na varování evropských představitelů před silným kurzem jednotné evropské měny. Dolar pokračuje v propadu především kvůli obavám z vysokých rozpočtových a obchodních deficitů USA.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme