Ekonomické informace 8. 2. 2005

Inflace v Česku zřejmě v lednu klesla na dvě, možná i pod dvě procenta - přesná čísla dnes zveřejní Český statistický úřad. Od ministerstva práce se dozvíme, jak se vyvíjí situace na trhu práce. Zájemci o koupi státního podílu v Českém Telecomu nabídli státu za balík akcií více než 60 miliard korun. Japonské firmy hledají v Česku další dodavatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Inflace v Česku zřejmě v lednu klesla na dvě, možná i pod dvě procenta. Myslí si to hlavní ekonom společnosti Patria On Line David Marek. Podle něj vývoj cenové hladiny ovlivnily hlavně změny regulovaných cen - letos zejména zdražení elektřiny, plynu a tepla. Přesné informace o lednovém vývoji inflace dnes zveřejní Český statistický úřad.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Inflace

Další statistikou dnes do ekonomických zpráv přispěje také ministerstvo práce a sociálních věcí, které zveřejní aktuální čísla z trhu práce. Podle analytika společnosti Atlantik Finanční trhy Petra Sklenáře u nás počet nezaměstnaných opět stoupl a nezaměstnanost počítaná novou metodikou dosáhla až 9,8 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Sklenář: Nezaměstnaných je víc

Zájemci o koupi státního podílu v Českém Telecomu nabídli státu za balík akcií více než 60 miliard korun. Nejvíc, přes 71 miliard je ochotno zaplatit finanční konsorcium firem PPF, J&T a InWay, naopak nejnižší cenu, necelých 61 mliard korun nabídla společnost Swisscom. Podle analytika společnosti Wood and Company Tibora Bokora jsou cenové nabídky dobré a nedá se vyloučit, že je konkurenční boj ještě zvýší.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Bokor: Prodej Telecomu

V Dánsku dnes voliči rozhodnou o tom, zda nechají u moci současnou, byť menšinovou, středopravicovou vládu, nebo zda se znovu rozhodnou pro sociální demokracii, která v zemi vládla prakticky celá 90. léta. Volební klání bude podle našeho zpravodaje Davida Šťáhlavského velice těsné také proto, že Dánové i po čtyřech letech pravicové vlády stále patří k nejbohatším obyvatelům v Evropě.

Dánská ekonomiky je silná, jedna z nejsilnějších v EU, tvrdí současný premiér Anders Fogh Rasmussen za většinou liberální stranu Venstre a dokládá to mj. růstem HDP. V případě vítězství má pravicová strana s formálním názvem levice v úmyslu podporovat zejména dánské prvenství v předních technologiích. Jak Českému rozhlasu premiér Rasmussen řekl, za hlavní nedostatek považuje to, že i když Dánsko splnilo všechna kriteria, euro paradoxně nemá. V případě vítězství se strana Venstre k referendu vrátí a podpoří také vstup ČR do eurozóny.

Japonské firmy hledají v Česku další dodavatele. Japonská vládní organizace pro zahraniční obchod JETRO proto ve spolupráci s Czechinvestem a CzechTradem pořádá tak zvané nákupní fórum. Jak bude probíhat, Radiožurnálu řekla mluvčí CzechInvestu Jana Víšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Nákupní fórum

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme