Ekonomické informace 8.3.2001

V Ekonomických informacích hovoříme o výrobních kvótách cukru, o velké investici IBM v České republice a také o variantách řešení pohybu pracovních sil z budoucích členských zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřady v loňském roce vymáhaly daňové nedoplatky ve výši jednačtyřicet miliard korun, získaly ale jen 4 a půl miliardy. Zároveň stát loni odepsal daňové nedoplatky za 11 miliard korun.

Vláda schválila nařízení o produkčních kvótách cukru do roku 2005. Nový cukerný pořádek začne platit od 1. září. Stanoví minimální cenu cukru a cukrovky a produkční kvóty. O přidělení tuzemských nebo vývozních kvót může požádat každá fyzická a právní osoba, která vyráběla cukr po 1. září loňského roku. Obdobné vládní nařízení z loňského roku zrušil před měsícem Ústavní soud, protože bylo protiústavní a diskriminační. Ministr financí Pavel Mertlík ale tvrdí, že současné nařízení už je v pořádku.

Vláda schválila první investiční pobídku týkající se duševního vlastnictví. 360 ti miliardová investice IBM v Brně by měla přinést v příštích pěti letech 200 přímých a další tři stovky nepřímých pracovních příležitostí. Vláda podle ministra průmyslu Miroslava Grégra nabídla standardní výhody.

Bochemie Bohumín, výrobce desinfekčních prostředků a průmyslové chemie, vykázala za loňský rok tržby, přesahující 690 miliónů korun. Podle asistenta generálního ředitele Petra Masného to byl nejúspěšnější rok v historii firmy.

Škoda Machine Tool, dceřinná společnost plzeňské Škody Holding vytvořila za loňský rok čistý zisk 67 milionů korun při tržbách 706 milionů. Podle generálního ředitele Holdingu Martina Romana má firma letos velké exportní možnosti.

Evropská komise připravila několik variant, jak řešit problém pohybu pracovníků z budoucích nových členských zemí v prostoru dnešní Evropské unie po rozšíření. Spor o podobě poziční smlouvy ale nerozhodla. Pět variant zahrnuje možnosti od úplného uvolnění do dlouhého přechodného období. Podrobnosti má náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme