Ekonomické informace 8. 3. 2002

Na téměř dvojnásobek se zvýšil vývoz hutního materiálu z Česka do Spojených států. Francie zablokovala liberalizaci svého trhu s energetikou a odmítá otevřít trh. Přibližně čtvrtina Čechů si spoří na vyšší důchod. Hospodářská komora má konkrétní představu o podobě středních podniků za působení budoucí vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Na téměř dvojnásobek se zvýšil vývoz hutního materiálu z Česka do Spojených států. Takové jsou alespoň údaje ministerstva průmyslu a obchodu, které porovnávají loňský a předloňský rok. Finančně to znamená nárůst o 2,4 desetiny miliardy korun. Ani to ale není podle mluvčí ministerstva Anny Stárkové dostatečný objem, aby pro nás začala platit americká ochranářská opatření v podobě vyššího cla na ocel, která mají platit od 20. března.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Stárková: Opatření se na Českou republiku nevztahují

V jiné situaci je ale Evropská unie, která si už na americká cla stěžovala u Světové obchodní organizace. Unie má ale ještě jiné problémy. Francie totiž zablokovala liberalizaci svého trhu s energetikou a odmítá otevřít trh. Evropská komise proto stojí před dilematem, protože Francie pouze využila své veto v radě unie. Není ale všem dnům konec - mezi státy patnáctky narůstá nervozita a - jak informuje náš zpravodaj Milan Fridrich - žádají rychlou akci.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Veto Francie v radě EU

Přibližně čtvrtina Čechů si spoří na vyšší důchod. Počet účastníků penzijního připojištění loni překonal hranici dvou a půl milionů. Podle viceprezidenta Asociace penzijních fondů a generálního ředitele Allianz penzijního fondu Tomáše Machance se do systému penzijního připojištění to znamená, že připojištění si platí už více než polovina práceschopného obyvatelstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Machanec: Penzijní připojištění

Česká konsolidační agentura se znovu pokusí prodat zhruba 180milionové pohledávky ekonomicky spjaté skupiny Elite Varnsdorf. První pokus se jí totiž nezdařil. Vypsání soutěže musí schválit představenstvo agentury, která podle mluvčího Jiřího Pekárka původně předpokládala, že vypořádání pohledávky bude řešit soudně.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pekárek: Prodej pohledávek Elite Varnsdorf

Střední podniky už nechtějí spoléhat jen na sliby politiků. Hospodářská komora má konkrétní představu, jak by měly vypadat za působení budoucí vlády. Změnit by se měly podle presidenta komory Zdeňka Sommera především její pravomoci. Nutné je také odstranit zbytečnou byrokracii při zakládání nových firem, zlepšit podmínky pro vymáhání pohledávek a snížit daňové zatížení právnických osob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Sommer: Podoba středních podniků

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme