Ekonomické informace 8. 4. 2004

Nejprve stručně o nočních rozhodnutích vlády. Například o tom, že se zvýší státní podpora pro dodávky mléka a mléčných výrobků do škol. Školáci budou dotované mléčné výrobky dostávat až čtyřikrát týdně místo dosavadních dvou dní. Od příštího roku má podpora státu pro mléčný program činit 180 až 230 milionů korun ročně místo současných 60 až 70 milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída | Foto: www.sos.iqnet.cz

Ministři také schválili novelu geologického zákona, která má umožnit, aby se vyhledávání ropy a zemního plynu v České republice mohli zúčastnit i odborníci z Evropské unie. Má také zavést povinnost vypisovat na tyto práce výběrová řízení. O novele energetického zákona kabinet nejednal.

ČKD holding získá společnost FITE-DV za 302 miliony korun. Nový majitel musí udržet ve firmě zaměstnanost, výrobku a také zachovat značku ČKD. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky stát prodává jak svůj podíl v holdingu, tak i dluhy ČKD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Sobotka o prodeji podílů

Živnostníci a podnikatelé chtějí svolat velkou demonstraci před Strakovou akademii, v níž zasedá vláda. Považují podmínky pro podnikání už za nesnesitelné. Požadují například zpřehlednění a zjednodušení zákonů, změny zákonů s předstihem, méně byrokracie, spravedlivý výběr daní nebo fungující podnikatelský rejstřík. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek kritizuje například postup při přijímání zákona o dani z přidané hodnoty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Drábek o demonstraci

Nezaměstnanost v České republice se v minulých měsících pohybovala rekordně vysoko. Kolem 11 procent. Dnes se od ministerstva práce dozvíme přesná čísla za březen. Dá se očekávat, že počet lidí bez práce pravděpodobně klesl. Obvykle to kvůli začátku sezónních prací bývá kolem deseti tisíc lidí. Podobně by tomu podle hlavního ekonoma HVB bank Pavla Sobíška mohlo být i letos a nezaměstnanost by se proto v březnu mohla snížit na 10,7, případně 10,6 desetin procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Sobíšek o nezaměstnanosti

Český statistický úřad dnes zveřejní aktuální výši březnové inflace. Cenová hladina se podle Davida Marka ze společnosti Patria On-line v březnu zvýšila zhruba o 0,2 procenta a meziroční inflace se tak dostala 2,6 procenta. Růst cenové hladiny přitom způsobilo zdražení potravin, které bude podle Marka ještě pokračovat, a výrazné zvýšení cen pohonných hmot.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Marek o inflaci

Žádost Vladimíra Železného o souhlas s převodem podílu ve společnosti CET 21 na firmu Astrapia nelze vyřídit. K takovému závěru došla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém zasedání. Dopis Železného a jeho právníka Roberta Vladyky nelze považovat za žádost, protože z něj není jasné, zda jsou tyto osoby oprávněny jednat za provozovatele vysílání a disponovat podílem v CET 21, uvedl předseda rady Petr Pospíchal.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme