Ekonomické informace 8. 7. 2002

Hospodářství Eurozóny nevypadá dobře. ČNB je připravena snížit úrokové sazby, pokud předpovědi očekávané na konci července podpoří její dojem, že ekonomická rizika směřují spíše k nižším cenám než k inflaci. Naši podnikatelé po centrální bance žádají, aby zveřejňovala své odhady vývoje kursu koruny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Evropská komise

Hospodářství Eurozóny nevypadá dobře. Myslí si to člen bankovní rady Evropské centrální banky Nicholas Garganas, který je guvernérem řecké centrální banky. Podle agentury Reuters guvernér prohlásil, že nejistota hospodářského růstu v eurozóně v posledních týdnech zesílila. Pomoci by mohla vyšší domácí poptávka. Evropská centrální banka už osm měsíců nezměnila svou klíčovou úrokovou sazbu. Zdůvodňuje to právě nejistotou hospodářského růstu a příliš vysokými cenami.

Zato Česká národní banka je připravena snížit úrokové sazby, pokud předpovědi očekávané na konci července podpoří její dojem, že ekonomická rizika směřují spíše k nižším cenám než k inflaci. Na zasedání Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb v Basileji to řekl guvernér centrální banky Zdeněk Tůma. Snížení sazeb opravňuje silná koruna a zpomalení růstu světové ekonomiky.

Předseda konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Milan Veverka požaduje po centrální bance, aby zveřejňovala své odhady vývoje kursu koruny. To by podle něj pomohlo českým výrobcům při plánování.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Veverka - ČNB a kurs koruny

V Plzni uvažují o spalovně. Při rozhodování má pomoci americká firma HDR Engineering. Ta zvítězila ve výběrovém řízení na vypracování nezávislé marketingové studie možností termického zpracování odpadu v Plzni. O co jde, to ví Jana Mertová.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Mertová - spalovna

V Irsku propukl nebývalý finanční skandál. Vládní vyšetřovatelé včera zveřejnili 169 jmen vlivných irských osobností, které se vyhnuly placení daní uložením peněz v bance registrované na Kajmanských ostrovech. Mezi neplatiči je i bývalý premiér a bývalý ředitel irské centrální banky. O seznam je v Irsku velký zájem a vládní úřady ho dokonce prodávají za 150 eur. Kromě ostudy hrozí některým neplatičům i soud. Kvůli skandálu přeruší tento týden irský parlament své prázdniny a bude o seznamu jednat.

Americká ekonomika prý se dostává z recese. Naznačuje to poslední informace o míře nezaměstnanosti. Ta totiž nepřekročila šest procent. Jak říká náš zpravodaj ve Spojených státech Miroslav Konvalina, odborníci to pokládají za další signál mírného oživení.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Míra nezaměstnanosti v USA

Pokud vás zajímá, jaké dopady bude mít stažení akcií České spořitelny z burzy a jejich nahrazení akciemi Erste bank, poslechněte si Ekonomický magazínu Radiožurnálu dnes po čtvrt na deset.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme